fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaBiznesUlepszone ubezpieczenia eksportowe mogą pomóc sektorowi MŚP

Ulepszone ubezpieczenia eksportowe mogą pomóc sektorowi MŚP

Przedsiębiorcy liczą na lepsze warunki dla działalności małych i średniej wielkości firm, mówią też o wyższych zamówieniach i większej płynności.

Procedowany ostatnio w Sejmie projekt ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych należy ocenić dobrze. Poszerza on katalog ubezpieczeń i gwarancji oferowanych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Korzystają z nich najczęściej firmy średniej wielkości mające ambicję wychodzić ze swoimi produktami poza granice Polski. Tam zaś muszą nierzadko dotrzymać kroku bardzo silnej konkurencji. Na skuteczne rozwinięcie działalności potrzebne jest pozyskanie względnie taniego finansowania. To zaś się możliwe dzięki produktom oferowanym przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Jeśli dojdzie do tej korzystnej zmiany przepisów o KUKE (w proponowanym obecnie przez rząd kształcie), na wsparcie będą mogły liczyć nie tylko podmioty publiczne oraz prywatne, ale także przedsiębiorcy zawierający kontrakty lub dokonujący inwestycji dotyczących transformacji energetycznej w Polsce. I jeżeli ta zmiana nie okaże się w tym zakresie martwa, można liczyć na wyższy udział mniejszych firm polskich w przetargach na inwestycje związane z energetyką.

Firmy sygnalizują poprawę

Chociaż Barometr Europejskiego Funduszu Leasingowego oddający koniunkturę w MŚP już dziewiąty raz z rzędu nie odnotował radykalnej poprawy indeksu, wyraźnie wzrosła liczba przedsiębiorców oczekujących większych zamówień – z 1 proc. w II kwartale do 13 proc. w III kwartale tego roku. Coraz więcej z nich spodziewa się też polepszenia płynności finansowej; tu także odnotowano wzrost – z 1 proc w II kwartale tego roku do 11 proc. w III kwartale.

Próg OR to poziom ograniczonego rozwoju firm z sektora MŚP, który wynosi co najmniej 50 pkt. w Barometrze EFL. Stanowi on algorytm stworzony na podstawie danych zgromadzonych w trakcie badania przedsiębiorców i dotyczy czterech sfer: poziomu sprzedaży, planowanych inwestycji w środki trwałe, płynności finansowej i zapotrzebowania na zewnętrzne finansowanie. Przyjmuje on wartości od 0 do 100, przy czym zagregowany wynik powyżej 50 pkt. oznacza, że występują sprzyjające warunki do rozwoju sektora MŚP, natomiast wynik niższy oznacza, że warunki te są niekorzystne.

Warto dalej obserwować

Główny odczyt Barometru EFL na III kwartał 2023 roku wynosi 48,1 pkt., tj. 0,4 pkt. więcej, niż w poprzednim pomiarze. Po raz szósty z rzędu wartość nie przekroczyła progu OR. To zaś może oznaczać, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa widzą jednak zgoła niewielkie szanse na rozwój. Przynajmniej w najbliższych miesiącach.

Jednak – tak jak wspomniano wyżej – w III kwartale br. aż 13 proc. przedstawicieli sektora MŚP spodziewa się większych zamówień. „Aż”, bo jest to wynik o 12 p.p. wyższy niż w II kwartale tego roku. Wysoki wzrost został więc odnotowany w krótkim czasie – z kwartału na kwartał. Co więcej, o połowę spadł także odsetek przedsiębiorców, którzy obawiają się niższej sprzedaży – z 37 proc. w II kwartale tego roku do 19 proc. w III kwartale.

Warto dalej obserwować rynek. To, czy obecne odbicie jest tylko odbiciem sezonowym, czy ma ono trwalsze podstawy, okaże się już zapewne po wakacjach.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA

Koncerny samochodowe szpiegują swoich klientów!

Producenci samochodów nie tylko nie chronią prywatności klientów, ale gromadzone na ich temat – także intymne – informacje sprzedają firmom marketingowym. Gotowi są nawet, na każde wezwanie, przekazać je władzom czy organom ścigania.
3 MIN CZYTANIA