fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaBiznesUlepszone ubezpieczenia eksportowe mogą pomóc sektorowi MŚP

Ulepszone ubezpieczenia eksportowe mogą pomóc sektorowi MŚP

Przedsiębiorcy liczą na lepsze warunki dla działalności małych i średniej wielkości firm, mówią też o wyższych zamówieniach i większej płynności.

Procedowany ostatnio w Sejmie projekt ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych należy ocenić dobrze. Poszerza on katalog ubezpieczeń i gwarancji oferowanych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Korzystają z nich najczęściej firmy średniej wielkości mające ambicję wychodzić ze swoimi produktami poza granice Polski. Tam zaś muszą nierzadko dotrzymać kroku bardzo silnej konkurencji. Na skuteczne rozwinięcie działalności potrzebne jest pozyskanie względnie taniego finansowania. To zaś się możliwe dzięki produktom oferowanym przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Jeśli dojdzie do tej korzystnej zmiany przepisów o KUKE (w proponowanym obecnie przez rząd kształcie), na wsparcie będą mogły liczyć nie tylko podmioty publiczne oraz prywatne, ale także przedsiębiorcy zawierający kontrakty lub dokonujący inwestycji dotyczących transformacji energetycznej w Polsce. I jeżeli ta zmiana nie okaże się w tym zakresie martwa, można liczyć na wyższy udział mniejszych firm polskich w przetargach na inwestycje związane z energetyką.

Firmy sygnalizują poprawę

Chociaż Barometr Europejskiego Funduszu Leasingowego oddający koniunkturę w MŚP już dziewiąty raz z rzędu nie odnotował radykalnej poprawy indeksu, wyraźnie wzrosła liczba przedsiębiorców oczekujących większych zamówień – z 1 proc. w II kwartale do 13 proc. w III kwartale tego roku. Coraz więcej z nich spodziewa się też polepszenia płynności finansowej; tu także odnotowano wzrost – z 1 proc w II kwartale tego roku do 11 proc. w III kwartale.

Próg OR to poziom ograniczonego rozwoju firm z sektora MŚP, który wynosi co najmniej 50 pkt. w Barometrze EFL. Stanowi on algorytm stworzony na podstawie danych zgromadzonych w trakcie badania przedsiębiorców i dotyczy czterech sfer: poziomu sprzedaży, planowanych inwestycji w środki trwałe, płynności finansowej i zapotrzebowania na zewnętrzne finansowanie. Przyjmuje on wartości od 0 do 100, przy czym zagregowany wynik powyżej 50 pkt. oznacza, że występują sprzyjające warunki do rozwoju sektora MŚP, natomiast wynik niższy oznacza, że warunki te są niekorzystne.

Warto dalej obserwować

Główny odczyt Barometru EFL na III kwartał 2023 roku wynosi 48,1 pkt., tj. 0,4 pkt. więcej, niż w poprzednim pomiarze. Po raz szósty z rzędu wartość nie przekroczyła progu OR. To zaś może oznaczać, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa widzą jednak zgoła niewielkie szanse na rozwój. Przynajmniej w najbliższych miesiącach.

Jednak – tak jak wspomniano wyżej – w III kwartale br. aż 13 proc. przedstawicieli sektora MŚP spodziewa się większych zamówień. „Aż”, bo jest to wynik o 12 p.p. wyższy niż w II kwartale tego roku. Wysoki wzrost został więc odnotowany w krótkim czasie – z kwartału na kwartał. Co więcej, o połowę spadł także odsetek przedsiębiorców, którzy obawiają się niższej sprzedaży – z 37 proc. w II kwartale tego roku do 19 proc. w III kwartale.

Warto dalej obserwować rynek. To, czy obecne odbicie jest tylko odbiciem sezonowym, czy ma ono trwalsze podstawy, okaże się już zapewne po wakacjach.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA