fbpx
czwartek, 12 września, 2024
Strona głównaPodatkiUlga dla klasy średniej do kosza

Ulga dla klasy średniej do kosza

Jednym z elementów reformy Polskiego Ładu będzie rezygnacja z ulgi dla klasy średniej – poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wyjaśnił, że rezygnacja z ulgi to efekt „wsłuchiwania się w głos społeczeństwa i przyjęcie krytycznych uwag”.

Przyjęta z Polskim Ładem ulga dla klasy średniej przysługiwała osobom zarabiającym między 5 tys. 701 zł a 11 tys. 141 zł brutto miesięcznie. Jej konstrukcja generowała jednak wiele problemów, a podatnikom ciężko było ocenić, czy im przysługuje, bo poza podstawowymi wypłatami mogą oni również otrzymywać nadprogramowe premie, które sprawiałyby, że przekraczaliby próg uprawniający do ulgi, co zmuszałoby ich do jej zwrotu. Przez to właśnie ulga dla klasy średniej była jednym z najbardziej krytykowanych elementów Polskiego Ładu. Niektórzy z ekspertów sugerowali nawet stworzenie tzw. tarczy antyładowej, która zakładała m.in. likwidację omawianej ulgi.

Zgodnie z planem teraz w sprawie propozycji rządu odbędą się krótkie konsultacje społeczne, które będą trwać tylko do 2 kwietnia. Rząd chciałby, żeby zreformowany Polski Ład obowiązywał już od lipca bieżącego roku.

Obniżka PIT z 17 do 12 proc.! Skorzysta 25 mln polskich podatników

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA