fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiUlga dla klasy średniej do kosza

Ulga dla klasy średniej do kosza

Jednym z elementów reformy Polskiego Ładu będzie rezygnacja z ulgi dla klasy średniej – poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wyjaśnił, że rezygnacja z ulgi to efekt „wsłuchiwania się w głos społeczeństwa i przyjęcie krytycznych uwag”.

Przyjęta z Polskim Ładem ulga dla klasy średniej przysługiwała osobom zarabiającym między 5 tys. 701 zł a 11 tys. 141 zł brutto miesięcznie. Jej konstrukcja generowała jednak wiele problemów, a podatnikom ciężko było ocenić, czy im przysługuje, bo poza podstawowymi wypłatami mogą oni również otrzymywać nadprogramowe premie, które sprawiałyby, że przekraczaliby próg uprawniający do ulgi, co zmuszałoby ich do jej zwrotu. Przez to właśnie ulga dla klasy średniej była jednym z najbardziej krytykowanych elementów Polskiego Ładu. Niektórzy z ekspertów sugerowali nawet stworzenie tzw. tarczy antyładowej, która zakładała m.in. likwidację omawianej ulgi.

Zgodnie z planem teraz w sprawie propozycji rządu odbędą się krótkie konsultacje społeczne, które będą trwać tylko do 2 kwietnia. Rząd chciałby, żeby zreformowany Polski Ład obowiązywał już od lipca bieżącego roku.

Obniżka PIT z 17 do 12 proc.! Skorzysta 25 mln polskich podatników

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA