fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiUlga dla klasy średniej również dla przedsiębiorców? Wadliwy przepis, który wszystko komplikuje

Ulga dla klasy średniej również dla przedsiębiorców? Wadliwy przepis, który wszystko komplikuje

Sejm, przyjmując pakiet zwany Polskim Ładem, zmienił przepisy dotyczące m.in. stosowania ulgi dla klasy średniej. Dzięki temu z ulgi będą mogli skorzystać również przedsiębiorcy. Teoretycznie, bo niestety okazuje się, że projektowane przepisy w kwestii formalnej pozostawiają wiele do życzenia.

Wśród uchwalonych przez Sejm przepisów dotyczących Polskiego Ładu znalazło się wiele nowości, w tym rozszerzenie możliwości zastosowania ulgi dla klasy średniej na niektórych przedsiębiorców. Nowe przepisy zakładają rozszerzenie grupy podatników, którzy będą mogli skorzystać z tej ulgi. Dotychczasowe zakładały bowiem, że z tego prawa mogli skorzystać wyłącznie pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Nowe mają umożliwią zastosowanie ulgi również przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, którzy zarobią w miesiącu nie więcej niżeli 13 tys. zł brutto.

Okazuje się jednak, że zaprojektowane w pośpiechu nowe prawo zostało stworzone nieprecyzyjne, co może bardzo utrudnić skorzystanie z ulgi dla klasy średniej niektórym przedsiębiorom. W czym tkwi problem?

W projektowanym art. 26 ust 4a ustawy o tzw. Polskim Ładzie zakłada się, że kwotę ulgi dla pracowników lub podatników osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej ustala się biorąc pod uwagę sumę uzyskanych przez podatnika w roku podatkowym i podlegających opodatkowaniu zgodnie z art. 27 przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy oraz uzyskanych w ciągu roku przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej pomniejszonych o koszty prowadzenia tej działalności z wyłączeniem z tych kosztów składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a i pkt 2a.

Pies pogrzebany jest w sformułowaniu „kosztów prowadzenia działalności gospodarczej”. W ustawie o PIT nie ma bowiem definicji „kosztów prowadzenia działalności”. Mowa jest wyłącznie o „kosztach uzyskania przychodów”.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, nieprezencyjne przepisy mogą doprowadzić do konieczności podwójnego wyliczania dochodów – osobno dla celów zaliczki PIT, osobno dla celów nowej ulgi. Jaki będzie to miało wpływ na ulgę dla klasy średniej? Jak tłumaczy Izabela Leśniewska, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2 na łamach wyżej wymienionego dziennika, „Jeśli przedsiębiorca odliczy od przychodu wszystkie koszty prowadzenia działalności, może się okazać, że w ogóle nie ma do niej prawa. Nie osiąga bowiem dolnego limitu ulgi. Może też się zdarzyć, że wszystko odliczy, a ustawodawca miał co innego na myśli i przedsiębiorca przekroczył górny limit”.

Teraz Polski Ład został skierowany do Senatu. Prawdopodobnie podczas prac nad projektem wadliwy przepis zostanie skierowany do poprawki. W innym wypadku skorzystanie z ulgi może okazać się awykonalne.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA