fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumUlga na automatyzację i robotyzację. Nowe rozwiązania Ministerstwa Rozwoju

Ulga na automatyzację i robotyzację. Nowe rozwiązania Ministerstwa Rozwoju

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz w wywiadzie dla DGP mówiła o pakiecie rozwiązań, których celem jest mobilizowanie przedsiębiorstw do inwestowania, przede wszystkim w nowoczesne technologie. Wymienione zostały ulgi prorozwojowa, na automatyzację i robotyzację, jak również pakiet "smart city", którego celem jest wprowadzenie nowych standardów planowania przestrzennego ułatwiając inwestycje w miastach.

Jeden z pomysłów zakłada, ze obecna ulga na badania i rozwój ulegnie rozszerzeniu o koszty zakupu maszyn i urządzeń, które automatyzują produkcję. Następny pomysł to tzw. ulga prowzrostowa. Jest ona wzorowana na podobnych rozwiązaniach stosowanych w Azji.

– Zakłada, że wskaźnik wzrostu przychodów firmy obniża jej podatek, dzięki temu opłaca się rosnąć. Szczegóły tych rozwiązań pokażemy już w pierwszym kwartale przyszłego roku – mówi cytowana przez "dziennik.pl" Jadwiga Emilewicz.

.– Możliwość odliczenia wyższych kosztów za inwestycje w robotyzację ma szansę oddziaływać na wzrost innowacyjności gospodarki. Choć warto pamiętać, że podstawowe bodźce są po stronie kosztów, m.in. pracy – mówi z kolei prezes WiseEuropa, ekonomista Maciej Bukowski, .

"Smart city" to w rzeczywistości kontynuacja i rozszerzenie pomysłów, które opracował wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń w poprzedniej kadencji. Zakładały one między innymi zniknięcie tzw. "wuzetek" oraz wprowadzenie narzędzi takich jak plan ogólny, plan zabudowy i zintegrowany projekt inwestycyjny.

JS/dziennik.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA