fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumUlga na automatyzację i robotyzację. Nowe rozwiązania Ministerstwa Rozwoju

Ulga na automatyzację i robotyzację. Nowe rozwiązania Ministerstwa Rozwoju

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz w wywiadzie dla DGP mówiła o pakiecie rozwiązań, których celem jest mobilizowanie przedsiębiorstw do inwestowania, przede wszystkim w nowoczesne technologie. Wymienione zostały ulgi prorozwojowa, na automatyzację i robotyzację, jak również pakiet "smart city", którego celem jest wprowadzenie nowych standardów planowania przestrzennego ułatwiając inwestycje w miastach.

Jeden z pomysłów zakłada, ze obecna ulga na badania i rozwój ulegnie rozszerzeniu o koszty zakupu maszyn i urządzeń, które automatyzują produkcję. Następny pomysł to tzw. ulga prowzrostowa. Jest ona wzorowana na podobnych rozwiązaniach stosowanych w Azji.

– Zakłada, że wskaźnik wzrostu przychodów firmy obniża jej podatek, dzięki temu opłaca się rosnąć. Szczegóły tych rozwiązań pokażemy już w pierwszym kwartale przyszłego roku – mówi cytowana przez "dziennik.pl" Jadwiga Emilewicz.

.– Możliwość odliczenia wyższych kosztów za inwestycje w robotyzację ma szansę oddziaływać na wzrost innowacyjności gospodarki. Choć warto pamiętać, że podstawowe bodźce są po stronie kosztów, m.in. pracy – mówi z kolei prezes WiseEuropa, ekonomista Maciej Bukowski, .

"Smart city" to w rzeczywistości kontynuacja i rozszerzenie pomysłów, które opracował wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń w poprzedniej kadencji. Zakładały one między innymi zniknięcie tzw. "wuzetek" oraz wprowadzenie narzędzi takich jak plan ogólny, plan zabudowy i zintegrowany projekt inwestycyjny.

JS/dziennik.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA