fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumUlga to często problem dla podatnika

Ulga to często problem dla podatnika

Tyle w teorii. Tymczasem w Polsce od pewnego czasu z ulgami podatkowymi jest pewien problem. Mają go głównie podatnicy, którzy chcieliby zastosować to uprawnienie. Kłopot polega na tym, że mimo rzetelnego zapoznania się z przepisami i skorzystania z opinii znawców tematyki, w dalszym ciągu nie wiedzą, czy mogą to zrobić, czy też nie. Dlaczego? Ponieważ ustawodawca tak definiuje przesłanki uprawniające do skorzystania z różnych ulg, że bardzo trudno jest ustalić, kto może, a kto nie powinien z niej skorzystać. Weźmy na warsztat ulgę znaną jako IP Box. Daje ona podmiotom zarabiającym m.in. na pisaniu programów komputerowych czy opracowanych przez siebie patentach możliwość ustalenia wysokości podatku z wykorzystaniem 5-procentowej stawki. Na pierwszy rzut oka wygląda to bardzo atrakcyjnie. Nic, tylko korzystać.

W praktyce okazało się jednak, że mało kto wie, jak zastosować obowiązujące prawo. W związku z tym kilka miesięcy temu Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia odnoszące się do tej kwestii, liczące ponad 80 stron tekstu. Znalazł się tam taki oto passus „(…) podatnik chcący skorzystać z preferencji IP Box wobec dochodów z autorskiego prawa do programu komputerowego i otrzymać w tym zakresie stosowną ochronę prawnopodatkową powinien złożyć wniosek o interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Ze względu bowiem na wspominaną powyżej dynamikę ewolucji budowy i funkcjonowania programów komputerowych oraz brak wykształconej praktyki stosowania przepisów o IP Box w tej materii, ogólne objaśnienia podatkowe nie stanowią najbardziej adekwatnej instytucji prawnej zapewnianiającej ochronę prawnopodatkową dla podatnika”.

Innymi słowy, aby potem nie mieć problemów np. podczas kontroli podatkowej drogi podatniku, lepiej wystąp o interpretację. Jeśli tego nie zrobisz, podejmujesz ryzyko na własny rachunek, może się uda, a może nie. W tym kontekście zasadnicze pytanie brzmi, czy tak powinno się pomagać podatnikom? Przecież celem ulg podatkowych jest poprawa sytuacji tego, kto ma uiścić daninę, tak aby w konsekwencji zapłacił mniej. Tymczasem wygląda na to, że w efekcie można ściągnąć na siebie poważne problemy i to nawet w sytuacji, kiedy działa się zupełnie uczciwie. Samo Ministerstwo Finansów dostrzegło ten stan rzeczy, skoro zapobiegliwie zaapelowało do podatników, aby występowali do Krajowej Administracji Skarbowej o interpretację.

Nie lepiej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o inną proinnowacyjną ulgę na badania i rozwój. Brak jasności w przepisach i podejście organów podatkowych poskutkowało tym, że mało kto decydował się z niej skorzystać. I chociaż sytuacja zaczęła się poprawiać, w dalszym ciągu statystyki pozostawiają wiele do życzenia. A przecież zupełnie nie o to chodzi. Wskazane przypadki odstraszają, zamiast zachęcać, tymczasem w planach jest wprowadzenie kolejnych ulg podatkowych: na automatyzację i robotyzację oraz prorozwojowej. Pozostaje mieć nadzieję, że stosowne przepisy będą dla podatników znacznie łatwiejsze w aplikacji.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA