fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesUlga w ZUS na kolejne trzy miesiące

Ulga w ZUS na kolejne trzy miesiące

Przedsiębiorcy mają we wrześniu kilka możliwości skorzystania z ulg i preferencji, oczywiście w związku z epidemią COVID–19. Dotyczy to branż szczególnie poszkodowanych w wyniku zamrożenia gospodarki. W kolejnych, krótkich materiałach opiszemy, co jest możliwe i z czego warto skorzystać.

Przedstawicielom branż, które poniosły szczególnie dotkliwe straty w efekcie lockdownu udało się uzyskać od rządu kolejne zwolnienie z ZUS.

Aż 11 różnych branż będzie mogło skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS na kolejne trzy miesiące.
Stosowna ustawa została już uchwalona przez sejm i można spodziewać się, że nowe przepisy wejdą w życie jeszcze we wrześniu.
Oprócz przedłużenia zwolnienia ze składek zusowskich poszerzono także liczbę branż i sektorów, które mogą skorzystać z dobrodziejstwa ustawodawcy.

Zwolnione ze składek ZUS są firmy działająca w następujących branżach:

* 49.39.Z Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany
* 55.10.Z Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
* 77.39.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane
* 79.11.A Działalność agentów turystycznych
* 79.90.A Działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych
* 82.30.Z Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów
* 90.01.Z Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych
* 90.02.Z Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych
* 93.29.A Działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni
* 93.29.B Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana
* 93.29.Z Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna

Zasady zwolnienia z ZUS

Zwolnienie ze składek ZUS dla powyższych branż przysługiwać będzie jednak tylko w przypadku, gdy dany kod PKD dotyczy przeważającej działalności firmy, czyli, że działalność nim opisana jest podstawowym źródłem przychodów przedsiębiorstwa.
Uzyskanie kolejnej ulgi nie będzie przy tym zależeć od wielkości przychodów, czyli wielkości firmy.
Należy jednak wykazać, że przychód osiągnięty w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek, był niższy o co najmniej 80 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w analogicznym miesiącu 2019 roku.

Okres zwolnienia będzie liczony od czerwca do sierpnia, przy zachowaniu jego sześciomiesięcznej ciągłości. Firmy, których wnioski zostaną przez ZUS zaakceptowane, pierwszą składkę zapłacą w październiku.
Terminem granicznym, do którego można występować o kolejne zwolnienie z ZUS jest 30 listopada br.
Będzie także możliwość odzyskania już wpłaconych składek za czerwiec i lipiec 2020 r. Firma może o to wystąpić przy wniosku o przedłużenie abolicji ze składek o kolejne trzy miesiące.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA