fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaBiznesUlga w ZUS na kolejne trzy miesiące

Ulga w ZUS na kolejne trzy miesiące

Przedsiębiorcy mają we wrześniu kilka możliwości skorzystania z ulg i preferencji, oczywiście w związku z epidemią COVID–19. Dotyczy to branż szczególnie poszkodowanych w wyniku zamrożenia gospodarki. W kolejnych, krótkich materiałach opiszemy, co jest możliwe i z czego warto skorzystać.

Przedstawicielom branż, które poniosły szczególnie dotkliwe straty w efekcie lockdownu udało się uzyskać od rządu kolejne zwolnienie z ZUS.

Aż 11 różnych branż będzie mogło skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS na kolejne trzy miesiące.
Stosowna ustawa została już uchwalona przez sejm i można spodziewać się, że nowe przepisy wejdą w życie jeszcze we wrześniu.
Oprócz przedłużenia zwolnienia ze składek zusowskich poszerzono także liczbę branż i sektorów, które mogą skorzystać z dobrodziejstwa ustawodawcy.

Zwolnione ze składek ZUS są firmy działająca w następujących branżach:

* 49.39.Z Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany
* 55.10.Z Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
* 77.39.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane
* 79.11.A Działalność agentów turystycznych
* 79.90.A Działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych
* 82.30.Z Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów
* 90.01.Z Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych
* 90.02.Z Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych
* 93.29.A Działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni
* 93.29.B Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana
* 93.29.Z Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna

Zasady zwolnienia z ZUS

Zwolnienie ze składek ZUS dla powyższych branż przysługiwać będzie jednak tylko w przypadku, gdy dany kod PKD dotyczy przeważającej działalności firmy, czyli, że działalność nim opisana jest podstawowym źródłem przychodów przedsiębiorstwa.
Uzyskanie kolejnej ulgi nie będzie przy tym zależeć od wielkości przychodów, czyli wielkości firmy.
Należy jednak wykazać, że przychód osiągnięty w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek, był niższy o co najmniej 80 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w analogicznym miesiącu 2019 roku.

Okres zwolnienia będzie liczony od czerwca do sierpnia, przy zachowaniu jego sześciomiesięcznej ciągłości. Firmy, których wnioski zostaną przez ZUS zaakceptowane, pierwszą składkę zapłacą w październiku.
Terminem granicznym, do którego można występować o kolejne zwolnienie z ZUS jest 30 listopada br.
Będzie także możliwość odzyskania już wpłaconych składek za czerwiec i lipiec 2020 r. Firma może o to wystąpić przy wniosku o przedłużenie abolicji ze składek o kolejne trzy miesiące.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Jak pomóc małym firmom?

Truizmem jest powiedzieć, że miniony rok był trudny dla firm sektora MŚP, a właśnie nieduże firmy – w szczególności mikroprzedsiębiorstwa – są nieodłącznym elementem funkcjonowania gospodarczego ekosystemu w Polsce. Zatem wszystkim powinno zależeć na utrzymaniu ich przy życiu.
4 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

Jak miejsce może sprzyjać przedsiębiorczości?

Okazuje się, że ze stanów amerykańskich to Floryda jest najbardziej przedsiębiorczym stanem. W ogólnokrajowym badaniu wzięto pod uwagę odsetek start-upów wciąż działających po roku, liczbę małych firm na sto tys. mieszkańców i nowo otwieranych działalności gospodarczych.
3 MIN CZYTANIA