fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatUlgowe kary za korupcję przy eurofunduszach

Ulgowe kary za korupcję przy eurofunduszach

Rząd na Słowacji chce zmienić prawo karne tak, aby winni afer korupcyjnych związanych z pozyskiwaniem funduszy unijnych uniknęli kar pobawienia wolności.

Słowackie Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad reformą kodeksu karnego, która spowoduje, że osobom powiązanym z socjaldemokratyczną partią Smer premiera Roberta Fico, ściganym z powodu zarzutów o korupcję, zamiast więzienia grozić może co najwyżej wyrok w zawieszeniu – informuje serwis EURACTIV.com.

Ulgowe kary za korupcję

Już w 2022 r., będąc w opozycji, obecny wicepremier Tomáš Taraba zaproponował zmniejszenie kar za korupcję, w tym wprowadzenie prawa, które spowodowałoby, że oszuści kradnący fundusze unijne uniknęliby kary. Wystarczyłoby wyrażenie skruchy i zwrot niewłaściwie wykorzystanych pieniędzy. Wtedy propozycja ta jednak nie przeszła.

Teraz Taraba jest wpływowym członkiem obecnej lewicowej koalicji rządowej, posiadającym wystarczającą liczbę głosów, aby wprowadzić poprawki.

Megamaszyna ogromnej korupcji

Jak donosi „Denník N”, Norbertowi Bödörowi, oligarsze z jednej z największych spraw korupcyjnych na Słowacji (zwanemu „Cattlemanem”), nagle zamiast kary do 12 lat więzienia groziłby jedynie wyrok w zawieszeniu. Sędzia określił kiedyś tę sprawę jako „megamaszynę ogromnej korupcji”. Dotyczy ona łapownictwa w zakresie dotacji rolnych, w ramach którego miało dojść do defraudacji pieniędzy o łącznej kwocie 10 mln euro.

Tymczasem w zeszłym roku Prokuratura Europejska stwierdziła, że jeżeli proponowana reforma obniży także sankcje za oszustwa związane z funduszami Unii Europejskiej, może to skutkować wszczęciem postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom kraju członkowskiego lub nawet zawieszeniem dotacji dla Słowacji.

Źródło: www.euractiv.com

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA