fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatUltraortodoksyjni Żydzi coraz większym obciążeniem dla Izraela

Ultraortodoksyjni Żydzi coraz większym obciążeniem dla Izraela

Rząd Izraela chce zreformować system, w którym część z wyznawców judaizmu całymi dniami studiuje Torę i nie posiada innej pracy.

Minister finansów Avigdor Liberman zapowiedział, że zamierza zmniejszyć liczbę tygodniowych godzin z 40 na 20, które trzeba obecnie przeznaczyć na studiowanie Tory, aby otrzymać państwowe stypendium. Zajmujący się tym mężczyźni będą mieli wtedy więcej czasu na podjęcie zatrudnienia bez utraty tego – obecnie często jedynego – źródła dochodu. Jednocześnie zlikwidowane mają zostać dopłaty dla żłobków dla ich dzieci oraz posiadane ulgi w podatku od nieruchomości tak, aby jeszcze mocniej zachęcić ich do aktywności zawodowej.

Obecnie ok. 12 procent z obywateli Izraela stanowią ultraortodoksi, ale szacuje się, że grupa ta będzie rosnąć i w 2065 roku może ich już być 32,6 procent. Zaledwie połowa ze stanowiących tę społeczność mężczyzn posiada inną, regularną pracę ponad codzienne studiowanie tory w jesziwach (szkołach religijnych dla starszych chłopców i nieżonatych mężczyzn) oraz kolelach (dla żonatych mężczyzn). Absolwenci tej ścieżki edukacji teoretycznie mogą zostać rabinami, ale faktycznie niewielkiej części z nich udaje się objąć taką funkcję.

Władze chcą ich przekonać do wejścia na rynek pracy. W większości szkół religijnych nie ma zajęć z przedmiotów ścisłych czy języków obcych. Dlatego nawet jeżeli ich uczniowie podejmują pracę, to zazwyczaj są to zajęcia słabiej opłacane i poza innowacyjnymi segmentami gospodarki.

Reuters, timesofisrael.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska sztuczna inteligencja chce konkurować z ChatGPT

Instytucje naukowe ogłosiły powołanie konsorcjum, którego celem jest powstanie opartego na polskich treściach modelu językowego oraz inteligentnego asystenta na kształt Chat GPT czy Google Bard.
< 1 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA