fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaŚwiatUltraortodoksyjni Żydzi coraz większym obciążeniem dla Izraela

Ultraortodoksyjni Żydzi coraz większym obciążeniem dla Izraela

Rząd Izraela chce zreformować system, w którym część z wyznawców judaizmu całymi dniami studiuje Torę i nie posiada innej pracy.

Minister finansów Avigdor Liberman zapowiedział, że zamierza zmniejszyć liczbę tygodniowych godzin z 40 na 20, które trzeba obecnie przeznaczyć na studiowanie Tory, aby otrzymać państwowe stypendium. Zajmujący się tym mężczyźni będą mieli wtedy więcej czasu na podjęcie zatrudnienia bez utraty tego – obecnie często jedynego – źródła dochodu. Jednocześnie zlikwidowane mają zostać dopłaty dla żłobków dla ich dzieci oraz posiadane ulgi w podatku od nieruchomości tak, aby jeszcze mocniej zachęcić ich do aktywności zawodowej.

Obecnie ok. 12 procent z obywateli Izraela stanowią ultraortodoksi, ale szacuje się, że grupa ta będzie rosnąć i w 2065 roku może ich już być 32,6 procent. Zaledwie połowa ze stanowiących tę społeczność mężczyzn posiada inną, regularną pracę ponad codzienne studiowanie tory w jesziwach (szkołach religijnych dla starszych chłopców i nieżonatych mężczyzn) oraz kolelach (dla żonatych mężczyzn). Absolwenci tej ścieżki edukacji teoretycznie mogą zostać rabinami, ale faktycznie niewielkiej części z nich udaje się objąć taką funkcję.

Władze chcą ich przekonać do wejścia na rynek pracy. W większości szkół religijnych nie ma zajęć z przedmiotów ścisłych czy języków obcych. Dlatego nawet jeżeli ich uczniowie podejmują pracę, to zazwyczaj są to zajęcia słabiej opłacane i poza innowacyjnymi segmentami gospodarki.

Reuters, timesofisrael.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA