fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaBiznesMemorandum kredytowe, czyli jak ulżyć firmom

Memorandum kredytowe, czyli jak ulżyć firmom

W 2020 roku zadłużenie przedsiębiorstw wzrosło o 11 procent – do niemal 11,2 mld zł. W niewątpliwie najgorszej sytuacji są osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które nie uregulowały ponad 6 mld zł zobowiązań; to o 917 mln zł więcej niż na koniec 2019 roku. Ich także obejmie memorandum kredytowe, przygotowywane przez środowisko bankowe.

Najliczniejszą w polskiej gospodarce grupą firm są firmy jednoosobowe. Ich pozycja w relacjach z pracodawcami i zleceniodawcami jest relatywnie najsłabsza. Wiele przedsiębiorstw spycha faktury mikroprzedsiębiorców na koniec kolejki do zapłaty. Nie dość więc, że stanowią oni niższy koszt w bilansie firmy od pracowników etatowych, że mają ograniczony zakres świadczeń socjalnych i emerytalnych, to jeszcze przelewy za wykonaną pracę potrafią przychodzić do nich najpóźniej.

Zdecydowanie nie jest to zdrowa sytuacja, a pozostaje ona niestety najczęściej poza kręgiem zainteresowania zarówno związków zawodowych, organizacji pracodawców i pracowniczych, jak i partii politycznych chcących kojarzyć się z „lewicą”.

Pracowników nie więcej, ale i nie mniej

Co może cieszyć, gdy przyglądamy się danym o zadłużeniu firm? W zeszłym roku liczba firmowych dłużników spadła o 3786 (na koniec ub.r. w rejestrze KRD figurowało 284 650 firm). Dużym problemem nie są też zwolnienia. Większość przedsiębiorców sektora MŚP unika ich jak ognia. Redukcje zatrudnienia zapowiada niespełna pięć procent firm.

– Przedsiębiorcy ocenili w listopadzie ubiegłego roku swoją sytuację ekonomiczną gorzej niż w październiku. W najbliższych trzech miesiącach nie planują inwestycji ani wzrostu zatrudnienia – zwraca jednak uwagę Adam Łącki, szef KRD.

Lockdown dotyka wszystkich

Kolejne lockdowny silnie uderzają w polską gospodarkę. Ich negatywny wpływ na biznes dostrzegają nie tylko przedstawiciele najbardziej poszkodowanych branż, ale już siedmiu na dziesięciu małych i średnich przedsiębiorców.
Na spadek sprzedaży narzeka 47 proc. firm, przede wszystkim mikro i małych. Przedsiębiorcy sygnalizują także zahamowanie rozwoju firm (ponad 18 proc.) i problemy z organizacją pracy (prawie 18 proc.). Dezorganizacja działania dokucza przy tym najbardziej firmom małym i średnim.
Coraz większym i wciąż sygnalizowanym przez firmy obciążeniem są koszty dezynfekcji miejsc pracy i ochrony pracowników. Potrafią one sięgać nawet 25 proc. wydatków firmy.

Ulga od banków

Europejski Urząd Nadzoru Finansowego reaktywował moratorium pozaustawowe, czyli możliwość zawieszenia spłat rat kredytu w banku ‒ tym razem przez przedsiębiorców. Z pomocy krajowych banków skorzystają wszyscy kredytobiorcy, którzy spełnią określone kryteria i złożą wniosek. Muszą to jednak zrobić ze stosownym wyprzedzeniem, by bank rozpatrzył go maksymalnie do 31 marca 2021 r. (szczegóły znajdują się tu: https://alebank.pl/wznowienie-moratorium-pozaustawowego/; warto też zapytać o nie w swoim banku).

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Jak pomóc małym firmom?

Truizmem jest powiedzieć, że miniony rok był trudny dla firm sektora MŚP, a właśnie nieduże firmy – w szczególności mikroprzedsiębiorstwa – są nieodłącznym elementem funkcjonowania gospodarczego ekosystemu w Polsce. Zatem wszystkim powinno zależeć na utrzymaniu ich przy życiu.
4 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

Jak miejsce może sprzyjać przedsiębiorczości?

Okazuje się, że ze stanów amerykańskich to Floryda jest najbardziej przedsiębiorczym stanem. W ogólnokrajowym badaniu wzięto pod uwagę odsetek start-upów wciąż działających po roku, liczbę małych firm na sto tys. mieszkańców i nowo otwieranych działalności gospodarczych.
3 MIN CZYTANIA