fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajUmiejętności czy wykształcenie – co jest ważniejsze dla pracodawcy?

Umiejętności czy wykształcenie – co jest ważniejsze dla pracodawcy?

Na polskim rynku pracy pojawił się nowy trend – pracodawcy zaczęli bardziej doceniać umiejętności pracowników.

Eksperci z Instytutu Badań Edukacyjnych twierdzą, że w ostatnim czasie dla pracodawców w Polsce ważniejsze stały się potwierdzone umiejętności kandydatów niż ich wykształcenie. Pracodawcy oczekują też, że ich pracownicy będą się stale doszkalać. W raporcie „Zapotrzebowanie na kompetencje i kwalifikacje w regionalnych branżach wiodących” przeanalizowano 11 branż pod kątem dopasowania oczekiwań pracodawców do umiejętności posiadanych przez kandydatów do pracy.

Jeśli chodzi o umiejętności oczekiwane przez pracodawców, to mowa tutaj głównie zdolnościach praktycznych, jak np. obsługa maszyn, urządzeń i programów specjalistycznych oraz o posiadaniu wiedzy branżowej. W cenie są również tak zwane umiejętności miękkie, jak np. komunikatywność, współpraca w zespole, umiejętność szybkiego uczenia się i chęć do pracy.

Pracodawcy wskazali również, czego brakuje kandydatom: głównie znajomości przepisów prawa, norm oraz procedur obowiązujących w danej branży czy wiedzy z zakresu konkretnej technologii. Brakuje również kandydatów ze znajomością języków obcych na odpowiednim poziomie. Badani twierdzą, że powodem takiego stanu rzeczy jest niedopasowanie programów i form kształcenia do rzeczywistości branżowej. W programach kształcenia trudno odnaleźć też nauczanie niektórych umiejętności praktyczno-technicznych, a także myślenia analitycznego czy umiejętności delegowania zadań.

Podejście do oczekiwanych umiejętności kandydatów widać również w ofertach pracy. Pracodawcy bowiem w ogłoszeniach rekrutacyjnych najczęściej skupiają się na konkretnych kompetencjach zawodowych (85,4 proc.) oraz osobistych (64,7 proc.).

W raporcie wskazano również kilkadziesiąt propozycji nowych kwalifikacji, których według ekspertów branżowych oczekuje rynek. Dotyczy to przede wszystkim umiejętności związanych z rozwojem danej branży lub nowymi technologiami, np. zarządzanie optymalizacją tworzenia opakowań do transportu towarów, obsługa robotów i cobotów magazynowych, programowanie pojazdów autonomicznych czy też montowanie turbin wiatrowych w morskiej energetyce wiatrowej. Wprowadzenie na rynek nowych kwalifikacji rynkowych ułatwi pracodawcom pozyskanie odpowiednich specjalistów, a pracownikom stworzy szansę na przekwalifikowanie się i rozwój zawodowy.

IAR, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA