fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajUmiejętności czy wykształcenie – co jest ważniejsze dla pracodawcy?

Umiejętności czy wykształcenie – co jest ważniejsze dla pracodawcy?

Na polskim rynku pracy pojawił się nowy trend – pracodawcy zaczęli bardziej doceniać umiejętności pracowników.

Eksperci z Instytutu Badań Edukacyjnych twierdzą, że w ostatnim czasie dla pracodawców w Polsce ważniejsze stały się potwierdzone umiejętności kandydatów niż ich wykształcenie. Pracodawcy oczekują też, że ich pracownicy będą się stale doszkalać. W raporcie „Zapotrzebowanie na kompetencje i kwalifikacje w regionalnych branżach wiodących” przeanalizowano 11 branż pod kątem dopasowania oczekiwań pracodawców do umiejętności posiadanych przez kandydatów do pracy.

Jeśli chodzi o umiejętności oczekiwane przez pracodawców, to mowa tutaj głównie zdolnościach praktycznych, jak np. obsługa maszyn, urządzeń i programów specjalistycznych oraz o posiadaniu wiedzy branżowej. W cenie są również tak zwane umiejętności miękkie, jak np. komunikatywność, współpraca w zespole, umiejętność szybkiego uczenia się i chęć do pracy.

Pracodawcy wskazali również, czego brakuje kandydatom: głównie znajomości przepisów prawa, norm oraz procedur obowiązujących w danej branży czy wiedzy z zakresu konkretnej technologii. Brakuje również kandydatów ze znajomością języków obcych na odpowiednim poziomie. Badani twierdzą, że powodem takiego stanu rzeczy jest niedopasowanie programów i form kształcenia do rzeczywistości branżowej. W programach kształcenia trudno odnaleźć też nauczanie niektórych umiejętności praktyczno-technicznych, a także myślenia analitycznego czy umiejętności delegowania zadań.

Podejście do oczekiwanych umiejętności kandydatów widać również w ofertach pracy. Pracodawcy bowiem w ogłoszeniach rekrutacyjnych najczęściej skupiają się na konkretnych kompetencjach zawodowych (85,4 proc.) oraz osobistych (64,7 proc.).

W raporcie wskazano również kilkadziesiąt propozycji nowych kwalifikacji, których według ekspertów branżowych oczekuje rynek. Dotyczy to przede wszystkim umiejętności związanych z rozwojem danej branży lub nowymi technologiami, np. zarządzanie optymalizacją tworzenia opakowań do transportu towarów, obsługa robotów i cobotów magazynowych, programowanie pojazdów autonomicznych czy też montowanie turbin wiatrowych w morskiej energetyce wiatrowej. Wprowadzenie na rynek nowych kwalifikacji rynkowych ułatwi pracodawcom pozyskanie odpowiednich specjalistów, a pracownikom stworzy szansę na przekwalifikowanie się i rozwój zawodowy.

IAR, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA