Na polskim rynku pracy pojawił się nowy trend – pracodawcy zaczęli bardziej doceniać umiejętności pracowników.

Pexels.com

Eksperci z Instytutu Badań Edukacyjnych twierdzą, że w ostatnim czasie dla pracodawców w Polsce ważniejsze stały się potwierdzone umiejętności kandydatów niż ich wykształcenie. Pracodawcy oczekują też, że ich pracownicy będą się stale doszkalać. W raporcie „Zapotrzebowanie na kompetencje i kwalifikacje w regionalnych branżach wiodących” przeanalizowano 11 branż pod kątem dopasowania oczekiwań pracodawców do umiejętności posiadanych przez kandydatów do pracy.

Jeśli chodzi o umiejętności oczekiwane przez pracodawców, to mowa tutaj głównie zdolnościach praktycznych, jak np. obsługa maszyn, urządzeń i programów specjalistycznych oraz o posiadaniu wiedzy branżowej. W cenie są również tak zwane umiejętności miękkie, jak np. komunikatywność, współpraca w zespole, umiejętność szybkiego uczenia się i chęć do pracy.

Pracodawcy wskazali również, czego brakuje kandydatom: głównie znajomości przepisów prawa, norm oraz procedur obowiązujących w danej branży czy wiedzy z zakresu konkretnej technologii. Brakuje również kandydatów ze znajomością języków obcych na odpowiednim poziomie. Badani twierdzą, że powodem takiego stanu rzeczy jest niedopasowanie programów i form kształcenia do rzeczywistości branżowej. W programach kształcenia trudno odnaleźć też nauczanie niektórych umiejętności praktyczno-technicznych, a także myślenia analitycznego czy umiejętności delegowania zadań.

Podejście do oczekiwanych umiejętności kandydatów widać również w ofertach pracy. Pracodawcy bowiem w ogłoszeniach rekrutacyjnych najczęściej skupiają się na konkretnych kompetencjach zawodowych (85,4 proc.) oraz osobistych (64,7 proc.).

W raporcie wskazano również kilkadziesiąt propozycji nowych kwalifikacji, których według ekspertów branżowych oczekuje rynek. Dotyczy to przede wszystkim umiejętności związanych z rozwojem danej branży lub nowymi technologiami, np. zarządzanie optymalizacją tworzenia opakowań do transportu towarów, obsługa robotów i cobotów magazynowych, programowanie pojazdów autonomicznych czy też montowanie turbin wiatrowych w morskiej energetyce wiatrowej. Wprowadzenie na rynek nowych kwalifikacji rynkowych ułatwi pracodawcom pozyskanie odpowiednich specjalistów, a pracownikom stworzy szansę na przekwalifikowanie się i rozwój zawodowy.

IAR, PAP

Poprzedni artykułSukces „gołębiej” opozycji w wyborach lokalnych na Tajwanie
Następny artykułNiemcy: Albo IV Rzesza, albo nie będzie rozszerzenia