fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesUmorzenie mikropożyczki z PUP nie zawsze możliwe. Kto musi dokonać zwrotu?

Umorzenie mikropożyczki z PUP nie zawsze możliwe. Kto musi dokonać zwrotu?

Powiatowe Urzędy Pracy informują o systematycznych umorzeniach udzielonych przedsiębiorcom mikropożyczek na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Umorzenia odbywają się po spełnieniu niezbędnych warunków. Proces weryfikacji zostaje prowadzony przez PUP samodzielnie. Nie ma więc konieczności składania wniosków i dostarczania dodatkowych dokumentów przez przedsiębiorców. Zdarza się jednak, że mikropożyczka podlega zwrotowi.

Powiatowe Urzędy Pracy w całej Polsce udzieliły licznych mikropożyczek w kwocie 5000 zł na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Wypłaty realizowane były na podstawie przepisów tzw. tarcz antykryzysowych. Mikropożyczki podlegają umorzeniu po spełnieniu wymaganych warunków. Powiatowe Urzędy Pracy samodzielnie weryfikują prawo przedsiębiorców do umorzenia. W razie niespełnienia warunków, pożyczka podlega zwrotowi.

Mikroprzedsiębiorcy i organizacje pozarządowe, które skorzystały z mikropożyczki wypłacanej przez PUP, mogą liczyć na jej umorzenie. Aby to się jednak stało, trzeba spełnić jeden kluczowy warunek – utrzymać prowadzenie działalności gospodarczej przez okres trzech miesięcy. Okres ten liczy się od dnia udzielenia pożyczki, tj. od dnia wypłaty.

Prawo do umorzenia mikropożyczki weryfikuje samodzielnie Powiatowy Urząd Pracy, który dokonał jej wypłaty. Urząd na podstawie informacji uzyskanych z Centralnej Ewidencji Informacji Działalności Gospodarczej (CEIDG) i Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) dokonuje weryfikacji warunku, jakim jest utrzymanie działalności gospodarczej przez okres trzech miesięcy. Nie ma przy tym konieczności składania przez przedsiębiorców określonych wniosków i dokumentowania prowadzenia działalności.

Jeżeli przedsiębiorca po uzyskaniu mikropożyczki nie był w stanie kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej, będzie zobowiązany do zwrotu otrzymanych pieniędzy. O konieczności dokonania zwrotu zostanie poinformowany przez Powiatowy Urząd Pracy. W piśmie z PUP przedsiębiorca otrzyma szczegółowy harmonogram zwrotu dotacji wraz z numerem konta bankowego do przekazania zwrotu.
Jak informują Powiatowe Urzędy Pracy: „Okres zwrotu dotacji nie może być dłuższy niż 12 miesięcy, z karencją w spłacie przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia dotacji. Zwrot dotacji może być dokonany przed terminem określonym w harmonogramie. W przypadku niezwrócenia przez Beneficjenta dotacji zgodnie z harmonogramem, nalicza się odsetki ustawowe za opóźnienie od dnia wymagalności spłaty dotacji”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.