fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatUnia chce zakazać obrotu towarami produkowanymi w obozach pracy

Unia chce zakazać obrotu towarami produkowanymi w obozach pracy

Komisja Parlamentu Europejskiego skierowała do dalszych prac projektu rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zakazu sprzedaży w UE towarów powstałych w efekcie wykonywania pracy przymusowej.

Prace nad przepisami ograniczającymi możliwość obrotu w Unii towarami wyprodukowanymi w obozach pracy prowadziła Komisja Rynku Wewnętrznego i Handlu Międzynarodowego w Parlamencie Europejskim. 66 jej członków poparło wspólne stanowisko, 10 wstrzymało się od głosu i nikt nie był przeciw. 

Do dalszych prac została przekazana propozycja, która ustanawia ramy dające możliwość prowadzenia dochodzenia przez unijne organy w sprawie pochodzenia danych towarów. Będzie ono wszczęte, jeśli zajdzie podejrzenie, że przy produkcji danej rzeczy wykorzystano pracowników przymusowych. Jeżeli taka sytuacja zostanie udowodniona, to na granicach UE zostanie wprowadzony zakaz importu danego produktu. Towary, które już będą w jej granicach zostaną wycofane ze sprzedaży, a następnie zniszczone. 

Deputowani podkreślają, że celem nowych przepisów jest nie tylko uderzenie w wyzysk pracowników, ale też stworzenie zasad równej konkurencji dla uczciwych firm, które muszą rywalizować na rynku z podmiotami czerpiącymi korzyści z pracy przymusowej. 

Aby skutecznie egzekwować nowe zasady ma powstać lista obszarów, które zostaną uznane za rejony wysokiego ryzyka istnienia w nich obozów pracy. Jako przykład podobnego jest podawany chiński Xinjiang, gdzie istnieją obozy, w których zamykani są muzułmanie. Jeżeli jakieś przedsiębiorstwo będzie sprowadzać do UE produkowane tam towary, obowiązkiem tej firmy będzie przedstawienie dowodów na to, że nie powstają one w efekcie pracy przymusowej. 

Aby powyższe rozwiązania stały się prawem, muszą znaleźć aprobatę wśród wszystkich deputowanych do Parlamentu Europejskiego, a następnie zostać przyjęte przez Radę UE. 

europarl.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA