fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatUnia chce zakazać obrotu towarami produkowanymi w obozach pracy

Unia chce zakazać obrotu towarami produkowanymi w obozach pracy

Komisja Parlamentu Europejskiego skierowała do dalszych prac projektu rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zakazu sprzedaży w UE towarów powstałych w efekcie wykonywania pracy przymusowej.

Prace nad przepisami ograniczającymi możliwość obrotu w Unii towarami wyprodukowanymi w obozach pracy prowadziła Komisja Rynku Wewnętrznego i Handlu Międzynarodowego w Parlamencie Europejskim. 66 jej członków poparło wspólne stanowisko, 10 wstrzymało się od głosu i nikt nie był przeciw. 

Do dalszych prac została przekazana propozycja, która ustanawia ramy dające możliwość prowadzenia dochodzenia przez unijne organy w sprawie pochodzenia danych towarów. Będzie ono wszczęte, jeśli zajdzie podejrzenie, że przy produkcji danej rzeczy wykorzystano pracowników przymusowych. Jeżeli taka sytuacja zostanie udowodniona, to na granicach UE zostanie wprowadzony zakaz importu danego produktu. Towary, które już będą w jej granicach zostaną wycofane ze sprzedaży, a następnie zniszczone. 

Deputowani podkreślają, że celem nowych przepisów jest nie tylko uderzenie w wyzysk pracowników, ale też stworzenie zasad równej konkurencji dla uczciwych firm, które muszą rywalizować na rynku z podmiotami czerpiącymi korzyści z pracy przymusowej. 

Aby skutecznie egzekwować nowe zasady ma powstać lista obszarów, które zostaną uznane za rejony wysokiego ryzyka istnienia w nich obozów pracy. Jako przykład podobnego jest podawany chiński Xinjiang, gdzie istnieją obozy, w których zamykani są muzułmanie. Jeżeli jakieś przedsiębiorstwo będzie sprowadzać do UE produkowane tam towary, obowiązkiem tej firmy będzie przedstawienie dowodów na to, że nie powstają one w efekcie pracy przymusowej. 

Aby powyższe rozwiązania stały się prawem, muszą znaleźć aprobatę wśród wszystkich deputowanych do Parlamentu Europejskiego, a następnie zostać przyjęte przez Radę UE. 

europarl.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA