fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatUnia Europejska będzie regulować rynek reklamy politycznej

Unia Europejska będzie regulować rynek reklamy politycznej

Organy Unii Europejskiej przygotowały propozycję zmian prawa, których celem jest uregulowanie zasad funkcjonowania rynku reklam o charakterze politycznym.

Bruksela przygotowuje nowe przepisy dotyczące regulacji zasad publikowania reklam o charakterze politycznym. Tematem zajęto się, aby zminimalizować zjawisko manipulacji wyborczych czy ingerowania w proces elekcji przez zagraniczne podmioty. 

Czy polityka może być otwarta i uczciwa?

Proponowane prawo ma stanowić fundament otwartej i uczciwej debaty publicznej, opartej o obiektywne i przejrzyste informacje. 

Projekt w tej sprawie przygotował Parlament Europejski wraz z Radą UE. Swój entuzjazm wobec jego wprowadzenia wyraziła też Komisja Europejska. 

Zmiany zakładają konieczność wyraźnego oznaczenia reklam o charakterze politycznym. Jednocześnie będą musiały zawierać informacje na czyje zamówienie powstały i ile za nie zapłacono, a także jakich wyborów czy referendum dotyczą. Wszystkie reklamy dotyczące danej kampanii będą zgromadzone w jednym miejscu. 

Targetowanie będzie zakazane

Reklamy targetowane będą mogły być kierowane tylko do osób, które wyraźnie i bezpośrednio zgodziły się na wykorzystanie swoich danych do ich przygotowania. 

Za złamanie przepisów, przewidziano możliwość maksymalnej kary sięgającej 6 proc. wartości rocznych obrotów firmy będącej dostawcą nielegalnej reklamy. 

Nowe rozwiązania mają szansę wejść w życie najwcześniej w 2025 roku. 

consilium.europa.eu, ec.europa.eu, Reuters
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.
< 1 MIN CZYTANIA

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.
< 1 MIN CZYTANIA

LOT w ścisłej czołówce najlepszych linii lotniczych świata!

Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na samym szczycie zestawienia najlepszych firm świadczących usługi przewozów powietrznych z całego świata.
< 1 MIN CZYTANIA