fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaUnia Europejska będzie robić wspólne zakupy gazu

Unia Europejska będzie robić wspólne zakupy gazu

Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie systemu, w którym poszczególne kraje członkowskie będą mogły wspólnie składać zamówienia na zakup gazu.

Inicjatywa Brukseli jest reakcją na gwałtownie rosnące ceny gazu. Jest to konsekwencja zwiększenia popytu po okresie pandemicznych lockdownów w dużej ilości państw. Ponadto obecnie mamy do czynienia z mroźną zimą i mniejszym niż przewidywano jego importem z Rosji, co dodatkowo winduje ceny.

Kolejne państwa Unii Europejskiej wprowadzają też szereg preferencji dla obywateli, jak subsydia czy ulgi podatkowe, które mają im pomóc w przetrwaniu okresu wysokich cen.

Zgodnie z pomysłem Komisji, państwa mogły by realizować wspólne zakupy rezerw surowca. Dzięki temu ich wspólna propozycja obejmowała by większą ilość gazu, niż gdyby robiły to samodzielnie, a co za tym idzie są większe możliwości negocjacji bardziej preferencyjnych warunków jego pozyskania.

Bruksela chce tym samym zwiększyć wzajemną solidarność surowcową. Jej celem jest sytuacja, w której braki w jednym z państw, mogą być uzupełnione z magazynów znajdujących się w innym.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA