fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatUnia Europejska będzie się stowarzyszać z mikropaństwami

Unia Europejska będzie się stowarzyszać z mikropaństwami

Andora i San Marino negocjują warunki zawarcia umów stowarzyszeniowych z Unią Europejską, które będą regulować i zacieśniać kwestie wzajemnej współpracy.

Rozmowy przedstawicieli Unii Europejskiej oraz Andory i San Marino są prowadzone od ośmiu lat i mają na celu zawarcie umowy stowarzyszeniowej jeszcze w tym roku. Porozumienie tego typu reguluje i rozszerza obecne ramy wzajemnej współpracy przez zawierające je strony oraz stwarza przestrzeń do zacieśnienia współpracy gospodarczej i redukcji barier handlowych.

San Marino i Andora chcą być bliżej UE

Europejskim mikropaństwom zależy przede wszystkim na swobodnym i jak najszerszym dostępie do wspólnego rynku. Aby porozumienie weszło w życie wszystkie strony muszą znaleźć wspólne stanowisko w kwestiach regulujących takie aspekty jak: przepisy techniczne, handel, prawa spółek, swobodny przepływ pracowników, prawa przedsiębiorczości czy uznawanie kwalifikacji zawodowych.

Największe kontrowersje budzą kwestie współpracy na polu usług finansowych.

Monako odpadło wcześniej

W sprawie zawarcia przez Unię Europejską umowy z Andorą, San Marino, ale też i Monako wspólne oświadczenie opublikowali przedstawiciele Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego, Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych. Wyrazili oni swój „poważny niepokój” spowodowany funkcjonowaniem w tych państwach mało rygorystycznych przepisów finansowych. Zwiększenie możliwości działania przez tamtejsze podmioty finansowe na unijnym rynku może doprowadzić do niepożądanych zjawisk, jak np. pranie brudnych pieniędzy. Ponadto firmy z innych państw UE mogą przenosić do mikropaństw swoją działalność, aby skorzystać z obowiązujących tam preferencyjnych przepisów podatkowych.

Po publikacji tych ostrzeżeń Bruksela zawiesiła dalsze negocjacje z Monako.

politico.eu, elperiodicnews

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA