fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatUnia Europejska będzie się stowarzyszać z mikropaństwami

Unia Europejska będzie się stowarzyszać z mikropaństwami

Andora i San Marino negocjują warunki zawarcia umów stowarzyszeniowych z Unią Europejską, które będą regulować i zacieśniać kwestie wzajemnej współpracy.

Rozmowy przedstawicieli Unii Europejskiej oraz Andory i San Marino są prowadzone od ośmiu lat i mają na celu zawarcie umowy stowarzyszeniowej jeszcze w tym roku. Porozumienie tego typu reguluje i rozszerza obecne ramy wzajemnej współpracy przez zawierające je strony oraz stwarza przestrzeń do zacieśnienia współpracy gospodarczej i redukcji barier handlowych.

San Marino i Andora chcą być bliżej UE

Europejskim mikropaństwom zależy przede wszystkim na swobodnym i jak najszerszym dostępie do wspólnego rynku. Aby porozumienie weszło w życie wszystkie strony muszą znaleźć wspólne stanowisko w kwestiach regulujących takie aspekty jak: przepisy techniczne, handel, prawa spółek, swobodny przepływ pracowników, prawa przedsiębiorczości czy uznawanie kwalifikacji zawodowych.

Największe kontrowersje budzą kwestie współpracy na polu usług finansowych.

Monako odpadło wcześniej

W sprawie zawarcia przez Unię Europejską umowy z Andorą, San Marino, ale też i Monako wspólne oświadczenie opublikowali przedstawiciele Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego, Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych. Wyrazili oni swój „poważny niepokój” spowodowany funkcjonowaniem w tych państwach mało rygorystycznych przepisów finansowych. Zwiększenie możliwości działania przez tamtejsze podmioty finansowe na unijnym rynku może doprowadzić do niepożądanych zjawisk, jak np. pranie brudnych pieniędzy. Ponadto firmy z innych państw UE mogą przenosić do mikropaństw swoją działalność, aby skorzystać z obowiązujących tam preferencyjnych przepisów podatkowych.

Po publikacji tych ostrzeżeń Bruksela zawiesiła dalsze negocjacje z Monako.

politico.eu, elperiodicnews

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA