fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaInwestycjeUnia Europejska chce być jak Chiny

Unia Europejska chce być jak Chiny

Bruksela zapowiedziała uruchomienie własnej inicjatywy, która ma być konkurencją dla chińskiego przedsięwzięcia Nowego Jedwabnego Szlaku.

Unia Europejska chce przeznaczyć 300 miliardów euro na realizację projektów cyfrowych, energetycznych i transportowych w ramach inwestycji nazwanych Brama na Świat. Ekologiczne przedsięwzięcia będą kierowane w systemy zdrowia, edukacji i rozwoju nauki na całym świecie.

Zostaną wdrożone zgodnie z zasadą współpracy, a nie uzależnienia, co często się zarzuca działaniom realizowanym przez Pekin. Komisarz UE ds. partnerstwa międzynarodowego Jutta Urpilainen zwraca uwagę, iż celem projektów będzie budowa silnych i trwałych powiązań między Europą a resztą świata.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen otwarcie przyznaje, że Brama na Świat ma być alternatywą dla Nowego Jedwabnego Szlaku. Jednocześnie podkreśla, że unijna inicjatywa będzie transparentna i odpowiednio zarządzana.

Obecnie w chińskiej inicjatywie Nowego Jedwabnego Szlaku uczestniczy 139 państw, w tym wiele należących do Unii Europejskiej.

CNN

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijne propozycje dla prywatnych inwestorów

Bruksela przygotowała propozycję pakietu regulacyjnego, którego celem ma być poprawa ochrony inwestorów detalicznych oraz wzmocnienie ich pozycji na europejskim rynku.
2 MIN CZYTANIA

Promot z Cieszyna otworzył nową halę produkcyjną

Jubileusz 35-lecia polska firma Promot-Zakłady Metalowe Sp. z o. o. z branży automotiv świętowała otwierając nową halę produkcyjną w zakładzie nr 2 w Cieszynie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska liderem rynku usług IT

Polska należy do najbardziej konkurencyjnych rynków dla branży IT w Europie Środkowej i Wschodniej oraz jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla outsourcingu takich usług na całym świecie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA