Bruksela zapowiedziała uruchomienie własnej inicjatywy, która ma być konkurencją dla chińskiego przedsięwzięcia Nowego Jedwabnego Szlaku.

Unia Europejska chce przeznaczyć 300 miliardów euro na realizację projektów cyfrowych, energetycznych i transportowych w ramach inwestycji nazwanych Brama na Świat. Ekologiczne przedsięwzięcia będą kierowane w systemy zdrowia, edukacji i rozwoju nauki na całym świecie.

Zostaną wdrożone zgodnie z zasadą współpracy, a nie uzależnienia, co często się zarzuca działaniom realizowanym przez Pekin. Komisarz UE ds. partnerstwa międzynarodowego Jutta Urpilainen zwraca uwagę, iż celem projektów będzie budowa silnych i trwałych powiązań między Europą a resztą świata.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen otwarcie przyznaje, że Brama na Świat ma być alternatywą dla Nowego Jedwabnego Szlaku. Jednocześnie podkreśla, że unijna inicjatywa będzie transparentna i odpowiednio zarządzana.

Obecnie w chińskiej inicjatywie Nowego Jedwabnego Szlaku uczestniczy 139 państw, w tym wiele należących do Unii Europejskiej.

CNN

Poprzedni artykułPowstał Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego
Następny artykułInnowacje w Polsce – tak dobrze jeszcze nie było