fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaInwestycjeUnijne propozycje dla prywatnych inwestorów

Unijne propozycje dla prywatnych inwestorów

Bruksela przygotowała propozycję pakietu regulacyjnego, którego celem ma być poprawa ochrony inwestorów detalicznych oraz wzmocnienie ich pozycji na europejskim rynku.

Komisja Europejska zaproponowała regulacje, które będą lepiej chronić inwestorów detalicznych oraz ogólnie wzmocnią ich pozycję. Bruksela liczy, że dzięki temu w Unii Europejskiej uda się stworzyć bezpieczne dla obywateli środowisko do inwestowania.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis podczas konferencji prasowej powiedział, że aktualnie europejscy konsumenci nie mają dostępu do najlepszej oferty, jeśli chodzi o ich wybory inwestycyjne, a to negatywnie wpływa na stymulację prywatnych inwestycji w celu finansowania szeroko pojętej gospodarki UE.

Dlatego też dziś podnosimy poprzeczkę, jeśli chodzi o zapewnianie eksperckich, bezstronnych i nieskomplikowanych porad dotyczących produktów inwestycyjnych, tak aby obywatele mogli uzyskać jak największą rentowność. Wyższy poziom zaufania i bezpieczeństwa zachęci obywateli do większych inwestycji na europejskich rynkach kapitałowych; ochronę konsumentów i ich sprawiedliwe traktowanie. Pomoże również utrzymać konkurencyjność europejskiego sektora inwestycji detalicznych. Jest to kluczowy cel unii rynków kapitałowych – powiedział Valdis Dombrovskis.

W związku z powyższym w pakiecie Retail Investment Package znalazły się propozycje, które mają usprawnić sposób przekazywania inwestorom detalicznym informacji o produktach i usługach inwestycyjnych. Po zmianach takie informacje mają być bardziej ustandaryzowane i przejrzyste. Poza tym Bruksela chce wprowadzić wymóg stosowania standardowej prezentacji i terminologii dotyczącej kosztów oraz zapewnić, aby wszyscy klienci detaliczni otrzymywali co najmniej raz w roku jasny obraz wyników inwestycyjnych ich portfela.

Unijne regulacje mają też chronić inwestorów detalicznych przed nieuczciwymi działaniami marketingowymi przez objęcie doradców i pośredników finansowych pełną odpowiedzialnością za jakiekolwiek wykorzystanie ich informacji marketingowych. Przepisy mają też zapewnić odpowiednio wysokie standardy kwalifikacji zawodowej doradców finansowych i zacieśnić współpracę w zakresie nadzoru w UE.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA

Promot z Cieszyna otworzył nową halę produkcyjną

Jubileusz 35-lecia polska firma Promot-Zakłady Metalowe Sp. z o. o. z branży automotiv świętowała otwierając nową halę produkcyjną w zakładzie nr 2 w Cieszynie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska liderem rynku usług IT

Polska należy do najbardziej konkurencyjnych rynków dla branży IT w Europie Środkowej i Wschodniej oraz jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla outsourcingu takich usług na całym świecie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA