fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaInwestycjeUnia Europejska chce mieć swój Nowy Jedwabny Szlak

Unia Europejska chce mieć swój Nowy Jedwabny Szlak

Unia Europejska ujawniła szczegóły globalnego planu inwestycyjnego „Global Gateway”, który ma być „prawdziwą alternatywą” dla chińskiej strategii Pasa i Szlaku, w ramach której Chiny finansują światowe inwestycje w infrastrukturę. Unia planuje wydać na ten cel 300 miliardów euro. Podobną inicjatywę ogłosiły niedawno Stany Zjednoczone.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że program ma być „marką godną zaufania”, a odbiorcy wsparcia potrzebują „zaufanych partnerów” do opracowywania zrównoważonych projektów.

Podkreśliła, że UE chce pokazać, że inne, demokratyczne podejście może zapewnić realizację projektów skoncentrowanych na przeciwdziałaniu zmianom klimatu, a także zapewnieniu globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego i zrównoważonego wzrostu krajów rozwijających się.

Wyjaśniła, że projekty będą musiały charakteryzować się wysoką jakością, poziomem przejrzystości i dobrym zarządzaniem oraz powinny przynosić namacalne efekty dla zaangażowanych krajów. Jeden z urzędników UE powiedział BBC, że głównym odbiorcą programu będzie Afryka.

Pomoc ma przyjąć w dużej mierze formę gwarancji lub pożyczek, a nie dotacji. UE zastanawia się teraz, w jaki sposób pozyskać miliardy euro od państw członkowskich, instytucji finansowych i sektora prywatnego.

Chińska strategia Pasa i Szlaku (Nowego Jedwabnego Szlaku) jest realizowana w Afryce, Azji, na Indo-Pacyfiku i w krajach UE. Firma Cosco z Państwa Środka jest np. właścicielem dwóch trzecich udziałów w ogromnym greckim porcie kontenerowego w Pireusie, a China Road and Bridge Corporation zbudowała strategiczny most w Chorwacji – Peljesac, który powstał przy wsparciu funduszy unijnych.

Chiński plan rozwinął powiązania handlowe i infrastrukturalne Chin z innymi obszarami świata. Z jego środków budowane są mosty, nowe drogi, porty i linie kolejowe. Odpowiada na oczekiwanie rozwijających się krajów, których potrzeby nie były wcześniej dostrzegane przez Zachód. Chiny są jednak również krytykowane za udzielanie biednym krajom wysokooprocentowanych pożyczek, co może prowadzić do ich uzależnienia od chińskiego kapitału. Krytyka dotyczy także braku przejrzystości chińskich inwestycji.

Stany Zjednoczone w czerwcu na szczycie G7 także zapowiedziały realizację własnej inicjatywy wsparcia inwestycji infrastrukturalnych na świecie pod nazwą – „Odbuduj lepszy świat”.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA