fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjeUnia Europejska chce mieć swój Nowy Jedwabny Szlak

Unia Europejska chce mieć swój Nowy Jedwabny Szlak

Unia Europejska ujawniła szczegóły globalnego planu inwestycyjnego „Global Gateway”, który ma być „prawdziwą alternatywą” dla chińskiej strategii Pasa i Szlaku, w ramach której Chiny finansują światowe inwestycje w infrastrukturę. Unia planuje wydać na ten cel 300 miliardów euro. Podobną inicjatywę ogłosiły niedawno Stany Zjednoczone.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że program ma być „marką godną zaufania”, a odbiorcy wsparcia potrzebują „zaufanych partnerów” do opracowywania zrównoważonych projektów.

Podkreśliła, że UE chce pokazać, że inne, demokratyczne podejście może zapewnić realizację projektów skoncentrowanych na przeciwdziałaniu zmianom klimatu, a także zapewnieniu globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego i zrównoważonego wzrostu krajów rozwijających się.

Wyjaśniła, że projekty będą musiały charakteryzować się wysoką jakością, poziomem przejrzystości i dobrym zarządzaniem oraz powinny przynosić namacalne efekty dla zaangażowanych krajów. Jeden z urzędników UE powiedział BBC, że głównym odbiorcą programu będzie Afryka.

Pomoc ma przyjąć w dużej mierze formę gwarancji lub pożyczek, a nie dotacji. UE zastanawia się teraz, w jaki sposób pozyskać miliardy euro od państw członkowskich, instytucji finansowych i sektora prywatnego.

Chińska strategia Pasa i Szlaku (Nowego Jedwabnego Szlaku) jest realizowana w Afryce, Azji, na Indo-Pacyfiku i w krajach UE. Firma Cosco z Państwa Środka jest np. właścicielem dwóch trzecich udziałów w ogromnym greckim porcie kontenerowego w Pireusie, a China Road and Bridge Corporation zbudowała strategiczny most w Chorwacji – Peljesac, który powstał przy wsparciu funduszy unijnych.

Chiński plan rozwinął powiązania handlowe i infrastrukturalne Chin z innymi obszarami świata. Z jego środków budowane są mosty, nowe drogi, porty i linie kolejowe. Odpowiada na oczekiwanie rozwijających się krajów, których potrzeby nie były wcześniej dostrzegane przez Zachód. Chiny są jednak również krytykowane za udzielanie biednym krajom wysokooprocentowanych pożyczek, co może prowadzić do ich uzależnienia od chińskiego kapitału. Krytyka dotyczy także braku przejrzystości chińskich inwestycji.

Stany Zjednoczone w czerwcu na szczycie G7 także zapowiedziały realizację własnej inicjatywy wsparcia inwestycji infrastrukturalnych na świecie pod nazwą – „Odbuduj lepszy świat”.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA