fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaŚwiatUnia Europejska chce naprawić świat za pomocą nowych podatków

Unia Europejska chce naprawić świat za pomocą nowych podatków

Ministrowie ds. europejskich Portugalii, Francji i Niemiec zaapelowali o wprowadzeni nowych opłat i podatków, z których Bruksela ma finansować realizację swoich ambitnych planów.

Przedstawiciele rządów trzech unijnych krajów opublikowali wspólną deklarację. Zaznaczają w niej, że zacieśnienie współpracy w ramach UE, podparte dodatkowymi środkami finansowymi, jest sposobem na stawienie czoła wyzwaniom, przez którymi stoi ta organizacja.

Wyzwania są ambitne

Ministrowie ds. europejskich swoich krajów: Portugalczyk Tiago Antunesem, Francuz Laurence Boone i Niemka Anna Lührmann spotkali się ze studentami w portugalskiej Limie podczas organizowanego przez Komisję Europejską obozu letniego. Politycy ci podzielają pogląd, zgodnie z którym UE ma do zrealizowania bardzo ambitne zadania w najbliższym czasie. Wynikają one m.in. z agresji Rosji na Ukrainę, postępującego kryzysu klimatycznego czy międzynarodowej konkurencji rynkowej.

Co może dać zwiększenie budżetu UE?

Ich zdaniem w obliczu tych wyzwań Unia Europejska powinna zwiększyć swój geostrategiczny potencjał polityczny, wojskowy i gospodarczy. Ma się to stać dzięki inwestycjom w innowacje, wzrost gospodarczy i nowe miejsca pracy.

Ponadto Bruksela powinna przygotować swój odpowiednik planu Marshalla dla Ukrainy oraz sfinansować pomoc rozwojową dla krajów Europy Wschodniej i Bałkanów.

Ministrowie podkreślają, że aby sprostać tym celom niezbędne będą „dodatkowe europejskie zasoby własne”, co oznacza zwiększenie podatków i opłat odprowadzanych przez państwa członkowskie do unijnego budżetu.

euractiv.com, politico.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA