fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaZdrowieUnia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.

Pfizer/BioNTech zawarł z Unią Europejską porozumienie o zmniejszeniu dostaw szczepionki przeciwko COVID-19. Rozmowy w tej sprawie były prowadzone od roku. Pierwotna umowa z 2021 roku przewidywała dostawy 900 milionów dawek szczepionki, z opcją nabycia kolejnych 900 milionów do końca obecnego roku.

Ile szczepionek zamówiła Bruksela?

Dotychczas koncern dostarczył ok. połowę dawek z pierwszych 900 milionów. Według anonimowych źródeł Agencji Reuter, z pozostałych finalnie ma trafić do UE ok. jedna trzecia. Dostawy te zostaną rozłożone na następne cztery lata. Ponadto już wiadomo, że Bruksela nie zamierza skorzystać z możliwości kupna kolej puli.

Polska była przeciw!

Do publicznej informacji nie podano szczegółów zawartego porozumienia. Zgodnie z doniesieniami Reutera i serwisu Politico zapisom umowy sprzeciwiało się dziewięć państw, w tym głównie te położone w Europie Środkowo-Wschodniej, a szczególnie Polska i Węgry. Warszawa jako pierwsza (w kwietniu 2022 roku) oznajmiła, że nie zamierza kupować kolejnych szczepionek.

politico.eu, Reuter, ec.europa.eu
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA