fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaZdrowieUnia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.

Pfizer/BioNTech zawarł z Unią Europejską porozumienie o zmniejszeniu dostaw szczepionki przeciwko COVID-19. Rozmowy w tej sprawie były prowadzone od roku. Pierwotna umowa z 2021 roku przewidywała dostawy 900 milionów dawek szczepionki, z opcją nabycia kolejnych 900 milionów do końca obecnego roku.

Ile szczepionek zamówiła Bruksela?

Dotychczas koncern dostarczył ok. połowę dawek z pierwszych 900 milionów. Według anonimowych źródeł Agencji Reuter, z pozostałych finalnie ma trafić do UE ok. jedna trzecia. Dostawy te zostaną rozłożone na następne cztery lata. Ponadto już wiadomo, że Bruksela nie zamierza skorzystać z możliwości kupna kolej puli.

Polska była przeciw!

Do publicznej informacji nie podano szczegółów zawartego porozumienia. Zgodnie z doniesieniami Reutera i serwisu Politico zapisom umowy sprzeciwiało się dziewięć państw, w tym głównie te położone w Europie Środkowo-Wschodniej, a szczególnie Polska i Węgry. Warszawa jako pierwsza (w kwietniu 2022 roku) oznajmiła, że nie zamierza kupować kolejnych szczepionek.

politico.eu, Reuter, ec.europa.eu
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

Lekarze chcą ograniczenia dostępności nikotyny w Polsce

Polskie środowisko lekarskie zaapelowało do rządu o znaczne ograniczenie sprzedaży wyborów nikotynowych w Polsce. Celem jest ochrona zdrowia.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA