fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaZdrowieUnia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.

Pfizer/BioNTech zawarł z Unią Europejską porozumienie o zmniejszeniu dostaw szczepionki przeciwko COVID-19. Rozmowy w tej sprawie były prowadzone od roku. Pierwotna umowa z 2021 roku przewidywała dostawy 900 milionów dawek szczepionki, z opcją nabycia kolejnych 900 milionów do końca obecnego roku.

Ile szczepionek zamówiła Bruksela?

Dotychczas koncern dostarczył ok. połowę dawek z pierwszych 900 milionów. Według anonimowych źródeł Agencji Reuter, z pozostałych finalnie ma trafić do UE ok. jedna trzecia. Dostawy te zostaną rozłożone na następne cztery lata. Ponadto już wiadomo, że Bruksela nie zamierza skorzystać z możliwości kupna kolej puli.

Polska była przeciw!

Do publicznej informacji nie podano szczegółów zawartego porozumienia. Zgodnie z doniesieniami Reutera i serwisu Politico zapisom umowy sprzeciwiało się dziewięć państw, w tym głównie te położone w Europie Środkowo-Wschodniej, a szczególnie Polska i Węgry. Warszawa jako pierwsza (w kwietniu 2022 roku) oznajmiła, że nie zamierza kupować kolejnych szczepionek.

politico.eu, Reuter, ec.europa.eu
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA

Druzgocące raporty NIK o walce rządu z pandemią

Najwyższa Izba Kontroli upubliczniła wyniki trzech kontroli dotyczących walki z pandemią COVID-19. Ustalenia kontroli są druzgocące dla państwowego systemu ochrony zdrowia w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Zawiadomienie do prokuratury na ministra Niedzielskiego

Przedstawiciele Konfederacji złożyli oficjalne zawiadomienie do prokuratury w sprawie wpisu na Twitterze ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA