fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaUnia Europejska nie rezygnuje ze współpracy atomowej z Rosją

Unia Europejska nie rezygnuje ze współpracy atomowej z Rosją

Kraje Unii Europejskiej są mocno powiązane z rosyjskim sektorem nuklearnym i wszystko wskazuje na to, że ten stan się nie zmieni w najbliższej przyszłości.

Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie większość państw Unii Europejskiej zainicjowało proces redukcji dostaw ropy i gazu z Rosji. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o współpracę z Moskwą na polu energetyki atomowej.

W pięciu unijnych krajach działa obecnie 18 reaktorów atomowych zbudowanych przy udziale rosyjskiego koncernu Rosatom. Dwa kolejne obiekty zostaną uruchomione w najbliższym czasie na Słowacji, a następne dwa są budowane na Węgrzech.

Niektóre państwa, jak Czechy, Finlandia czy Bułgaria, zastąpiły rosyjskich dostawców podzespołów niezbędnych do funkcjonowania ich elektrowni atomowych na firmy z USA i Francji. Jednak większość państw nadal kontynuuje współpracę z Rosją.

Jest to efekt długich kontraktów zawieranych w przedsięwzięciach nuklearnych, które często są podpisywane na kilkadziesiąt lat. Jednocześnie Federacja Rosyjska jest globalnym liderem w produkcji przystosowanego do wykorzystania w elektrowniach nuklearnych paliwa. Jest ono szczególnie istotne dla Słowacji, Węgier oraz Francji, dlatego te kraje są najbardziej sceptyczne wobec nakładania sankcji na Moskwę w tym zakresie.

Zależność od Rosji może pogłębiać się nadal, w miarę zwiększania udziału atomu w unijnym miksie energetycznym i odchodzeniu od źródeł energii opartych o paliwa kopalne.

nytimes.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA