fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatUnia Europejska potroi pomoc przekazywaną Palestynie

Unia Europejska potroi pomoc przekazywaną Palestynie

Przedstawiciele Komisji Europejskiej początkowo chcieli zablokować fundusze przekazywane Autonomii Palestyńskiej, a finalnie zostaną one potrojone.

7 października bojówki Hamasu zaatakowały kilkadziesiąt izraelskich miejscowości w pobliżu granicy ze Strefą Gazy. Dwa dni później węgierski komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivér Várhelyi oznajmił, że unijna pomoc dla Strefy Gazy zostanie zawieszona. Deklaracje te zostały jednak bardzo szybko odwołane. 

Trzykrotny wzrost

14 października szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oznajmiła, że pomoc nie zostanie zablokowana, ale wręcz przeciwnie, trzykrotnie zwiększona – do poziomu 75 milionów euro. Jednocześnie Bruksela zapewnia, że podejmie szczególne środki mające na celu zapewnienie gwarancji, że środki te nie trafią do Hamasu. 

Oprócz pomocy przekazywanej za pośrednictwem unijnych instytucji poszczególne kraje indywidualnie finansowały wsparcie dla Palestyny. Po ataku Hamasu na Izrael wstrzymanie tej pomocy zapowiedziały władze Danii, Szwecji, Niemiec i Austrii. 

Miliardy dla Palestyny

Tylko w zeszłym roku Bruksela wsparła Autonomię Palestyńską kwotą 300 milionów euro. Zgodnie z obowiązującymi założeniami, w sumie z UE do Palestyny miało popłynąć w latach 2021-2024 1,8 mld euro. Środki te są przeznaczane na funkcjonowanie administracji, programy humanitarne oraz pomoc dla uchodźców. 

Ponadto do Palestyny trafia szereg innych dotacji z krajów muzułmańskich, które często mają charakter nieoficjalny i są kierowane na finansowanie terrorystów z Hamasu. 

theguardian.com, euronews.com, reliefweb.int, civilek.info

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA