fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatUnia Europejska potroi pomoc przekazywaną Palestynie

Unia Europejska potroi pomoc przekazywaną Palestynie

Przedstawiciele Komisji Europejskiej początkowo chcieli zablokować fundusze przekazywane Autonomii Palestyńskiej, a finalnie zostaną one potrojone.

7 października bojówki Hamasu zaatakowały kilkadziesiąt izraelskich miejscowości w pobliżu granicy ze Strefą Gazy. Dwa dni później węgierski komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivér Várhelyi oznajmił, że unijna pomoc dla Strefy Gazy zostanie zawieszona. Deklaracje te zostały jednak bardzo szybko odwołane. 

Trzykrotny wzrost

14 października szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oznajmiła, że pomoc nie zostanie zablokowana, ale wręcz przeciwnie, trzykrotnie zwiększona – do poziomu 75 milionów euro. Jednocześnie Bruksela zapewnia, że podejmie szczególne środki mające na celu zapewnienie gwarancji, że środki te nie trafią do Hamasu. 

Oprócz pomocy przekazywanej za pośrednictwem unijnych instytucji poszczególne kraje indywidualnie finansowały wsparcie dla Palestyny. Po ataku Hamasu na Izrael wstrzymanie tej pomocy zapowiedziały władze Danii, Szwecji, Niemiec i Austrii. 

Miliardy dla Palestyny

Tylko w zeszłym roku Bruksela wsparła Autonomię Palestyńską kwotą 300 milionów euro. Zgodnie z obowiązującymi założeniami, w sumie z UE do Palestyny miało popłynąć w latach 2021-2024 1,8 mld euro. Środki te są przeznaczane na funkcjonowanie administracji, programy humanitarne oraz pomoc dla uchodźców. 

Ponadto do Palestyny trafia szereg innych dotacji z krajów muzułmańskich, które często mają charakter nieoficjalny i są kierowane na finansowanie terrorystów z Hamasu. 

theguardian.com, euronews.com, reliefweb.int, civilek.info

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA