fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaGospodarkaWartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.

W 2022 r. wartość produkcji sektora rolnego w całej Unii Europejskiej sięgnęła poziomu 537,5 mld euro. Oznacza to wzrost o 19 proc. względem roku wcześniejszego i jest szczytowym punktem rosnącego trendu, który trwa od roku 2010. Jest to w dużej części efekt wzrostu cen towarów i usług rolnych. 

Jednocześnie sam wolumen produkcji spadł w zeszłym roku o 3,1 proc. w porównaniu do ilości wytworzonych towarów w roku 2021.

Największa wartość produkcji rolnej w państwach UE jest notowana we Francji (97,1 mld euro, co stanowi 18 proc. całości), w Niemczech (76,2 mld euro – 14 proc.), we Włoszech (71,5 mld euro – 13 proc.), w Hiszpanii (63,0 miliarda euro – 12 proc.) i w Polsce (39,5 mld euro – 7 proc.). 

Rekordowe wzrosty wartości produkcji rolnej zanotowano w ubiegłym roku w Estonii (o 44 proc. względem roku 2021), w Polsce (43 proc.) i na Litwie (42 proc.), co było też w znacznej części konsekwencją wysokiej inflacji w tych krajach. 

Większość (54 proc.) unijnej produkcji rolnej pochodzi z upraw, a 38 proc. z hodowli zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego. 

ec.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja chce komisji śledczej ws. zboża technicznego

Konfederacja domaga się powołania komisji śledczej w celu zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu zboża technicznego z Ukrainy oraz ukarania osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Europejskie firmy w czasie pandemii

W 2021 roku w państwach Unii Europejskiej założono znacznie więcej firm niż zamknięto. Polska, niestety, jest krajem zaniżającym ten wynik.
< 1 MIN CZYTANIA

Pracodawcy i pracownicy nie chcą nowych euroregulacji!

Projekt unijnej dyrektywy o pracy platformowej budzi wśród pracodawców zastrzeżenia związane m.in. z dużą ingerencją w prowadzenie działalności gospodarczej.
1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA