fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatUnia Europejska produkuje coraz więcej wina, chociaż pije się go coraz mniej

Unia Europejska produkuje coraz więcej wina, chociaż pije się go coraz mniej

Chociaż globalna produkcja wina utrzymuje się w ostatnich latach na takim samym poziomie, to spada konsumpcja i powierzchnia zajmowana przez winnice.

W 2022 r. wyprodukowano na całym świecie 258 milionów hektolitrów wina, czyli o 3 miliony mniej niż rok wcześniej. Jeszcze w 2018 r. było to ponad 290 milionów hektolitrów. 

Globalnym centrum wina pozostaje Unia Europejska, gdzie wyprodukowano 161 milionów hektolitrów tego trunku, co oznacza wzrost o 4 proc. względem roku 2021. Najwięcej wina powstaje we Włoszech, w Hiszpanii i we Francji (łącznie te trzy kraje odpowiadają za 83 proc. produkcji w całej UE). Wyraźny jest tu też udział Niemiec, Węgier i Portugalii. 

Świat pije mniej wina

Na całym świecie widoczny jest natomiast spadek konsumpcji tego alkoholu. Podczas gdy jeszcze w 2017 r. wypito ponad 245 milionów hektolitrów wina, to w 2022 roku mieszkańcy całego globu wypili 232 miliony hektolitrów (z tego w UE 111 milionów), czyli o 2 miliony mniej niż w 2021 r. (dla samej Unii redukcja spożycia wyniosła 2 proc.).

Winnice na świecie zajmowały na koniec 2022 r. 7,3 mln hektarów, czyli nieco mniej niż rok wcześniej (spadek o 0,7 proc.). 

oiv.int, ec.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA