fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaUnia Europejska rezygnuje z Zielonego Ładu!

Unia Europejska rezygnuje z Zielonego Ładu!

Rada Unii Europejskiej zdecydowała, że blok wycofa się z większości planowanych regulacji dotyczących walki z tzw. globalnym ociepleniem.

Na wniosek Komisji Europejskiej podczas ostatniego posiedzenia Rady Unii Europejskiej zdecydowano, że kraje członkowskie nie muszą już wdrażać Europejskiego Zielonego Ładu, w tym także najbardziej kontrowersyjnego i najbardziej uderzającego Europejczyków po kieszeniach pakietu Fit for 55.

Decyzję taką podjęto po tym, jak trzy renomowane instytuty badawcze z Niemiec, Holandii i Szwecji przygotowały wspólny raport ma temat przyczyn zmian klimatycznych. Z raportu wynika, że przyczyną globalnego ocieplenia nie jest wzrost stężenia w powietrzu gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla czy metan. Naukowcy jako przyczynę zmian klimatycznych na Ziemi wskazali aktywność Słońca.

– Europa straciła wiele pieniędzy na walkę ze zmianami klimatu. Teraz się wycofuje ze swojej niewłaściwej polityki. Lepiej późno przyznać się do błędu, niż brnąć w niego dalej – powiedział w wywiadzie z węgierską telewizją Geza Kovacs, doradca premiera Wiktora Orbana.

Wiemy już, że Unia Europejska wycofuje się z dyrektywy o emisjach przemysłowych i rozporządzenia metanowego, którego skutkiem byłoby zamknięcie wszystkich kopalni węgla w Polsce, zostanie zlikwidowany podatek od emisji dwutlenku węgla, nie zostanie wprowadzony tzw. ETS2 ani zakaz ogrzewania paliwami kopalnymi, nie będzie przymusu instalowania paneli fotowoltaicznych na dachach wszystkich domów i nie zostaną zakazane samochody spalinowe. Niestety to wszystko to prima aprilis.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA