fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatUnia Europejska sfinansuje produkcję amunicji dla Ukrainy

Unia Europejska sfinansuje produkcję amunicji dla Ukrainy

Unijne instytucje zawarły wstępne porozumienie na temat przepisów, które pozwolą na zwiększenie możliwości produkcji amunicji przeznaczonej dla ukraińskiego wojska.

Bruksela zamierza przekazać Ukrainie w najbliższym roku milion sztuk amunicji. Aby osiągnąć ten cel Unia będzie działać na kilku płaszczyznach.

Co już robi Unia dla Ukrainy

Pierwsza inicjatywa, która już została zrealizowana, polegała na dostawach dla Ukrainy amunicji o wartości miliarda dolarów, pochodzącej z zapasów unijnych krajów. Druga mówi o wspólnych zamówieniach dodatkowych pocisków za kolejny miliard euro.

Ustalona teraz trzecia ścieżka opiera się na ustawie o wspieraniu produkcji amunicji (Act in Support of Ammunition Production-ASAP). Zostanie ona sfinansowana z unijnego budżetu kwotą 500 milionów euro. Pieniądze te zostaną przeznaczone na zwiększenie mocy produkcyjnych pocisków, głównie artyleryjskich kalibru 155 mm.

Komisja Europejska szacuje, że w najbliższym roku moce produkcyjne wzrosną o 17 proc. Obecnie dostawy amunicji dla Ukrainy może realizować 15 przedsiębiorstw prowadzących działalność w 11 państwach UE.

Czy Unia powinna finansować zbrojenia?

Uruchomienie unijnych środków na produkcję amunicji spotyka się z krytyką części unijnej sceny politycznej. Belgijski lewicowy eurodeputowany Marc Botenga uważa, że działania te są niezgodne z prawem, które zakazuje wydawania środków z budżetu UE na cele związane z obronnością.

euronews.com, consilium.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA