fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaŚwiatUnia Europejska sfinansuje produkcję amunicji dla Ukrainy

Unia Europejska sfinansuje produkcję amunicji dla Ukrainy

Unijne instytucje zawarły wstępne porozumienie na temat przepisów, które pozwolą na zwiększenie możliwości produkcji amunicji przeznaczonej dla ukraińskiego wojska.

Bruksela zamierza przekazać Ukrainie w najbliższym roku milion sztuk amunicji. Aby osiągnąć ten cel Unia będzie działać na kilku płaszczyznach.

Co już robi Unia dla Ukrainy

Pierwsza inicjatywa, która już została zrealizowana, polegała na dostawach dla Ukrainy amunicji o wartości miliarda dolarów, pochodzącej z zapasów unijnych krajów. Druga mówi o wspólnych zamówieniach dodatkowych pocisków za kolejny miliard euro.

Ustalona teraz trzecia ścieżka opiera się na ustawie o wspieraniu produkcji amunicji (Act in Support of Ammunition Production-ASAP). Zostanie ona sfinansowana z unijnego budżetu kwotą 500 milionów euro. Pieniądze te zostaną przeznaczone na zwiększenie mocy produkcyjnych pocisków, głównie artyleryjskich kalibru 155 mm.

Komisja Europejska szacuje, że w najbliższym roku moce produkcyjne wzrosną o 17 proc. Obecnie dostawy amunicji dla Ukrainy może realizować 15 przedsiębiorstw prowadzących działalność w 11 państwach UE.

Czy Unia powinna finansować zbrojenia?

Uruchomienie unijnych środków na produkcję amunicji spotyka się z krytyką części unijnej sceny politycznej. Belgijski lewicowy eurodeputowany Marc Botenga uważa, że działania te są niezgodne z prawem, które zakazuje wydawania środków z budżetu UE na cele związane z obronnością.

euronews.com, consilium.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA