fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaGospodarkaUnia Europejska sfinansuje zniszczenie zapasów francuskiego wina

Unia Europejska sfinansuje zniszczenie zapasów francuskiego wina

Setki milionów euro z unijnego budżetu zostało przeznaczonych na redukcję zapasów francuskiego wina, które cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem.

Francuscy producenci wina mają coraz większe problemy ze sprzedażą swoich produktów.

Wolicie piwo czy wino?

W pierwszej połowie obecnego roku konsumpcja wina spadła o 7 proc. we Włoszech, 10 proc. w Hiszpanii, 15 proc. we Francji, 22 proc. w Niemczech i 34 proc. w Portugalii. Jednocześnie produkcja tego trunku wzrosła w całej UE o 4 proc.

Trudna sytuacja producentów wina jest spowodowana rosnącą popularnością innych alkoholi, głównie piwa rzemieślniczego. Dodatkowo cały sektor poważnie ucierpiał podczas pandemii COVID-19 oraz późniejszych zawirowań gospodarczych i rosnących cen surowców będących konsekwencją wybuchu wojny na Ukrainie.

Unia dopłaciła do produkcji wina, by teraz zapłacić za jego zniszczenie

Dlatego Bruksela utworzyła specjalny fundusz o wartości 160 milionów euro, który umożliwi zniszczenie nadmiarowej produkcji we Francji i wykorzystanie powstałego w ten sposób surowca przy produkcji kosmetyków czy środków do dezynfekcji i czystości. Dodatkowe 40 milionów na ten cel dołożą władze w Paryżu.

Ponadto plantatorzy winorośli uzyskają rządowe wsparcie przy transformacji swojej działalności na uprawy np. oliwek.

Produkcja winorośli jest dotowana przez Brukselę podobnie jak inne segmenty rolnicze. Roczna wartość dopłat z unijnego budżetu dla plantatorów sięga 1,06 miliarda euro.

BBC, theguardian.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jednolity rynek napotyka trudności

Wdrażanie i egzekwowanie przepisów dotyczących wspólnego rynku UE napotyka trudności. W aktualnej kadencji działania Komisji Europejskiej przeciwko naruszeniom jednolitego rynku spadły o 80 proc.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja chce komisji śledczej ws. zboża technicznego

Konfederacja domaga się powołania komisji śledczej w celu zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu zboża technicznego z Ukrainy oraz ukarania osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA