fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaGospodarkaUnia Europejska sfinansuje zniszczenie zapasów francuskiego wina

Unia Europejska sfinansuje zniszczenie zapasów francuskiego wina

Setki milionów euro z unijnego budżetu zostało przeznaczonych na redukcję zapasów francuskiego wina, które cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem.

Francuscy producenci wina mają coraz większe problemy ze sprzedażą swoich produktów.

Wolicie piwo czy wino?

W pierwszej połowie obecnego roku konsumpcja wina spadła o 7 proc. we Włoszech, 10 proc. w Hiszpanii, 15 proc. we Francji, 22 proc. w Niemczech i 34 proc. w Portugalii. Jednocześnie produkcja tego trunku wzrosła w całej UE o 4 proc.

Trudna sytuacja producentów wina jest spowodowana rosnącą popularnością innych alkoholi, głównie piwa rzemieślniczego. Dodatkowo cały sektor poważnie ucierpiał podczas pandemii COVID-19 oraz późniejszych zawirowań gospodarczych i rosnących cen surowców będących konsekwencją wybuchu wojny na Ukrainie.

Unia dopłaciła do produkcji wina, by teraz zapłacić za jego zniszczenie

Dlatego Bruksela utworzyła specjalny fundusz o wartości 160 milionów euro, który umożliwi zniszczenie nadmiarowej produkcji we Francji i wykorzystanie powstałego w ten sposób surowca przy produkcji kosmetyków czy środków do dezynfekcji i czystości. Dodatkowe 40 milionów na ten cel dołożą władze w Paryżu.

Ponadto plantatorzy winorośli uzyskają rządowe wsparcie przy transformacji swojej działalności na uprawy np. oliwek.

Produkcja winorośli jest dotowana przez Brukselę podobnie jak inne segmenty rolnicze. Roczna wartość dopłat z unijnego budżetu dla plantatorów sięga 1,06 miliarda euro.

BBC, theguardian.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gigantyczny wzrost importu z Ukrainy

Politycy Konfederacji przedstawili stanowisko partii w sprawie przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście wygaśnięcia zakazu importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Jednocześnie zwrócili uwagę na gigantyczny wzrost importu produktów rolnych ze wschodu.
2 MIN CZYTANIA

Polska chętnie zatrudnia obcokrajowców

Zwiększający się popyt na pracę oraz postępujący proces starzenia się społeczeństwa sprawiają, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej są skłonni zatrudniać cudzoziemców, a polskie władze chętnie zgadzają się na sprowadzanie imigrantów zarobkowych – wynika z komunikatu FOR.
2 MIN CZYTANIA

Turcja walczy z inflacją jak Don Kichot z wiatrakami

Ostatnie lata to okres zmieniającej się jak w kalejdoskopie polityki pieniężnej Turcji, której stopy procentowe z roku na rok radykalnie raz rosną, raz maleją.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA