Pierwszy raz od 11 lat podniesiono stopy procentowe w strefie euro.

Hans/Pixabay

Rada Prezesów EBC podjęła decyzję o podniesieniu podstawowej stopy procentowej, kredytu i depozytu o 50 punktów bazowych do poziomów odpowiednio: 0,50 proc., 0,75 proc. i 0,00 proc. Nowe stawki będą obowiązywać od 27 lipca.

Tym samym wzrost był większy niż wcześniejsze oczekiwania większości analityków, którzy liczyli na podwyżkę o 25 punktów.

Komunikat EBC zapowiada dalsze odchodzenie od realizowanej w ostatnich latach polityki ujemnych stóp procentowy. Można się spodziewać w najbliższym czasie ich kolejnych wzrostów. Instytucja zapowiada, że celem jest osiągnięcie zakładanego poziomu inflacji, który wynosi 2 proc. Jej aktualny poziom w strefie euro to 8,6 proc.

Jednocześnie Europejski Bank Centralny utworzył instrument ochrony transmisji polityki pieniężnej (Transmission Protection Instrument, TPI). Ma on zapewniać płynną transmisję nastawienia polityki pieniężnej w państwach należących do euro. Może zostać uruchomiony w celu walki z nieuzasadnioną i chaotyczną dynamiką rynkową. W jego ramach będzie prowadzony skup obligacji najbardziej zadłużonych państw strefy, czyli np. Włoch.

PAP, Reuters

Poprzedni artykułIle jest warte życie rosyjskiego żołnierza?
Następny artykułProcedura zwrotu podatku od przychodów z budynków musi być prostsza