fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseUnia Europejska się obudziła i zaczyna walkę z inflacją

Unia Europejska się obudziła i zaczyna walkę z inflacją

Pierwszy raz od 11 lat podniesiono stopy procentowe w strefie euro.

Rada Prezesów EBC podjęła decyzję o podniesieniu podstawowej stopy procentowej, kredytu i depozytu o 50 punktów bazowych do poziomów odpowiednio: 0,50 proc., 0,75 proc. i 0,00 proc. Nowe stawki będą obowiązywać od 27 lipca.

Tym samym wzrost był większy niż wcześniejsze oczekiwania większości analityków, którzy liczyli na podwyżkę o 25 punktów.

Komunikat EBC zapowiada dalsze odchodzenie od realizowanej w ostatnich latach polityki ujemnych stóp procentowy. Można się spodziewać w najbliższym czasie ich kolejnych wzrostów. Instytucja zapowiada, że celem jest osiągnięcie zakładanego poziomu inflacji, który wynosi 2 proc. Jej aktualny poziom w strefie euro to 8,6 proc.

Jednocześnie Europejski Bank Centralny utworzył instrument ochrony transmisji polityki pieniężnej (Transmission Protection Instrument, TPI). Ma on zapewniać płynną transmisję nastawienia polityki pieniężnej w państwach należących do euro. Może zostać uruchomiony w celu walki z nieuzasadnioną i chaotyczną dynamiką rynkową. W jego ramach będzie prowadzony skup obligacji najbardziej zadłużonych państw strefy, czyli np. Włoch.

PAP, Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA