fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatUnia Europejska stawia barierę przed rosyjskimi diamentami

Unia Europejska stawia barierę przed rosyjskimi diamentami

Rada Unii Europejskiej zdecydowała o przyjęciu dwunastego pakietu sankcji wobec Rosji, w ramach którego wprowadzono m.in. zakaz sprowadzania z tego kraju diamentów.

Bruksela podjęła decyzję o wprowadzeniu kolejnego, już dwunastego pakietu sankcji wymierzonych w Rosję, które są efektem rozpoczęcia przez ten kraj wojny na Ukrainie. Jednocześnie widać, że intensyfikacja następnych kroków podejmowanych przez UE spada, ponieważ w całym 2022 roku było dziewięć pakietów ograniczeń, a w obecnym roku zaledwie trzy. 

Nowe sankcje przewidują zamrożenie aktywów 140 osób i podmiotów. Są to firmy w szczególności działające w branży IT i wspierające sektor wojskowy oraz szerzące dezinformację i propagandę na temat trwającego na Ukrainie konfliktu. Ponadto dotyczą one osób, które były odpowiedzialne za przygotowanie „wyborów” na okupowanych przez Rosję terytoriach. 

Zakazany został też import diamentów nieprzemysłowych, które są wydobywane, przetwarzane lub produkowane na terytorium Federacji Rosyjskiej. W przyszłym roku ograniczenie handlu diamentami z Rosją mają stopniowo wprowadzać wszystkie państwa należące do grupy G7. Szacuje się, że obecna wartość eksportu tych kamieni z kraju Władimira Putina sięga 4 miliardów euro rocznie. 

Kolejne wprowadzone sankcje dotyczą dalszego zmniejszenia importu z Rosji towarów metalowych czy ograniczenia możliwości zakupu przez rosyjskie firmy oprogramowania i systemów informatycznych z państw Zachodu. 

Reuter, finance.ec.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA