fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaInnowacjeUnia Europejska ureguluje sztuczną inteligencję, ale dopiero za kilka lat

Unia Europejska ureguluje sztuczną inteligencję, ale dopiero za kilka lat

W unijnych instytucjach trwają prace nad przepisami, które uregulują kwestie działania systemów wykorzystujących sztuczną inteligencję.

Obecnie prace nad prawem mającym uregulować kwestie związane z używaniem sztucznej inteligencji są prowadzone w Parlamencie Europejskim. Zostaną zakończone prawdopodobnie w najbliższych dniach i dalej procedowane w innych instytucjach. Realnym terminem ich wejścia w życie jest druga połowa 2025 roku.

Co będzie regulowane? 

Przygotowane ramy mają zdefiniować cztery poziomy ryzyka stosowania sztucznej inteligencji w określonych dziedzinach: niedopuszczalne, wysokie, ograniczone i minimalne.

Szczególnymi regulacjami lub zakazami ma zostać objęte stosowanie SI niosące wysokie oraz ograniczone ryzyko w takich sektorach jak bezpieczeństwo, życie i zdrowie czy zapewnienie środków niezbędnych do funkcjonowania.

Restrykcyjnie zostaną też potraktowane możliwości wpływu sztucznej inteligencji na wolną wolę ludzi czy manipulowania ich zachowaniami oraz dokonywaniem oceny postaw społecznych.

Komisja Europejska chce, aby narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję były kontrolowane i monitorowane przez niezależną instytucję.

dw.com, digital-strategy.ec.europa.eu, euractiv.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA