fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaInnowacjeUnia Europejska ureguluje sztuczną inteligencję, ale dopiero za kilka lat

Unia Europejska ureguluje sztuczną inteligencję, ale dopiero za kilka lat

W unijnych instytucjach trwają prace nad przepisami, które uregulują kwestie działania systemów wykorzystujących sztuczną inteligencję.

Obecnie prace nad prawem mającym uregulować kwestie związane z używaniem sztucznej inteligencji są prowadzone w Parlamencie Europejskim. Zostaną zakończone prawdopodobnie w najbliższych dniach i dalej procedowane w innych instytucjach. Realnym terminem ich wejścia w życie jest druga połowa 2025 roku.

Co będzie regulowane? 

Przygotowane ramy mają zdefiniować cztery poziomy ryzyka stosowania sztucznej inteligencji w określonych dziedzinach: niedopuszczalne, wysokie, ograniczone i minimalne.

Szczególnymi regulacjami lub zakazami ma zostać objęte stosowanie SI niosące wysokie oraz ograniczone ryzyko w takich sektorach jak bezpieczeństwo, życie i zdrowie czy zapewnienie środków niezbędnych do funkcjonowania.

Restrykcyjnie zostaną też potraktowane możliwości wpływu sztucznej inteligencji na wolną wolę ludzi czy manipulowania ich zachowaniami oraz dokonywaniem oceny postaw społecznych.

Komisja Europejska chce, aby narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję były kontrolowane i monitorowane przez niezależną instytucję.

dw.com, digital-strategy.ec.europa.eu, euractiv.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.
< 1 MIN CZYTANIA

Kokaina będzie najważniejszym towarem eksportowym Kolumbii

Polityka narkotykowa lewicowego prezydenta Kolumbii doprowadziła do sytuacji, w której wartość produkcji i eksportu kokainy z tego państwa bije historyczne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

Ukraińska gospodarka będzie się rozwijać szybciej niż gospodarka polska

Ukraińskie władze przyjęły projekt budżetu na kolejny rok, który zakłada znaczny wzrost wydatków państwa związany głównie z prowadzonym konfliktem zbrojnym.
< 1 MIN CZYTANIA