fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaTransportUnia Europejska wie, jak zlikwidować śmiertelne wypadki samochodowe

Unia Europejska wie, jak zlikwidować śmiertelne wypadki samochodowe

Komisja Europejska przedstawiła plan, którego celem jest całkowita likwidacja śmiertelnych wypadków samochodowych na terenie UE do roku 2050.

W ubiegłym roku w wypadkach drogowych na terenie całej Unii zginęło 20 tysięcy osób. Komisja Europejska przedstawiła szereg propozycji, które mają zminimalizować, a docelowo całkiem wyeliminować śmiertelne wypadki. Największe zmiany będą dotyczyć najmłodszych i najstarszych kierowców. 

Co zrobić z młodymi…

Komisja zwraca uwagę, że chociaż młodzi stanowią zaledwie 8 proc. kierujących pojazdami, to w 40 proc. przypadków śmiertelnych kolizji samochodowych biorą udział osoby mające mniej niż 30 lat. 

Dlatego możliwość przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy będzie dostępna dla osób mających 17 lat, przy jednoczesnym podniesieniu standardów szkolenia. Dodatkowo przez pierwsze dwa lata od uzyskania tego dokumentu, będzie trwał okres próbny. W jego czasie zostanie wprowadzona zasada zerowej tolerancji na prowadzenie pod wpływem alkoholu. 

… a co ze starymi kierowcami?

Duże kontrowersje budzą pomysły dotyczące starszych kierowców. Zgodnie z nimi osoby mające więcej niż 70 lat będą zobowiązane do odnawiania (w formie egzaminu) prawa jazdy co pięć lat. Wcześniej, w wieku 65 lat, mogą zostać zobowiązani do przeprowadzenia badań psychologicznych sprawdzających ich zdolność koncentracji. Niektórzy europosłowie zgłaszali zastrzeżenia do tego pomysłu argumentując, iż dyskryminuje on seniorów oraz naraża na wykluczenie komunikacyjne, a także zmusza do ponoszenia kosztów kursów i egzaminów. Ponadto zwracana jest uwaga na brak danych potwierdzających tezę mówiącą o większym zagrożeniu stwarzanym na drogach przez starszych kierowców. 

transport.ec.europa.eu, epthinktank.eu, europarl.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Nadchodzi likwidacja samochodów spalinowych!

Podczas sejmowej konferencji prasowej poseł na Sejm Bartłomiej Pejo, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. obrony kierowców oraz poseł Krzysztof Mulawa z Konfederacji wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec planowanej faktycznej likwidacji samochodów spalinowych w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA