fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatUnia Europejska wyda na administrację 9 razy więcej niż na bezpieczeństwo i...

Unia Europejska wyda na administrację 9 razy więcej niż na bezpieczeństwo i obronność!

Rada UE i Parlament Europejski zawarły porozumienie dotyczące unijnego budżetu na przyszły rok.

Zgodnie z ustaleniami unijnych instytucji całkowite środki na zobowiązania UE wyniosą 186,6 mld euro, czyli o 1,1 proc. więcej niż w roku ubiegłym. O 1 proc. wzrosną płatności – do kwoty 168,6 mld euro.

Zobowiązania to maksymalna wartość wydatków (np. dotacji), które Unia deklaruje w danym roku. Przyrzeczone kwoty niekoniecznie muszą jednak zostać wypłacone w tym samym czasie. Mogą się rozkładać na kilka kolejnych lat budżetowych. Natomiast płatności to kwoty faktycznie wydane w danym roku. Mogą wynikać ze zobowiązań zaciągniętych w poprzednich latach.

Największą częścią płatności są wydatki na spójność, odporność i wartości, które pochłoną ponad 58 mld euro. Zasoby naturalne i środowisko to kwota 57,5 mld euro, a jednolity rynek, innowacje i gospodarka cyfrowa – niespełna 21 mld euro.

Pozostałymi sektorami ujętymi w budżecie są: migracja i zarządzanie granicami (3 mld euro), bezpieczeństwo i obronność (1,2 mld euro), sąsiedztwo i świat (14 mld euro) oraz instrumenty szczególne (2,7 mld euro).

Na utrzymanie europejskiej administracji publicznej (czyli m.in. na armię 60 tysięcy unijnych urzędników) zostanie przekazanych 11,3 mld euro, czyli ponad 6 proc. wszystkich płatności.

Budżet na przyszły rok jest trzecim rocznym w obecnie realizowanych ramach finansowych UE na lata 2021-2027.

Głównym negocjatorem budżetu z ramienia Rady był czeski wiceminister finansów Jiri Georgiev. Jego zdaniem przyszłoroczny budżet pozwoli skupić się na unijnych priorytetach w aktualnej, szczególnie niestabilnej sytuacji geopolitycznej.

Polska minister finansów Magdalena Rzeczkowska uważa za sukces zapewnienie środków na finansowanie kluczowych dla Polski polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej. Podkreśla również znaczenie zwiększenia środków na pomoc humanitarną dla Ukrainy oraz dla uchodźców z tego kraju znajdujących się w innych państwach. Rozszerzone zostały też środki na inne działania związane z wojną na Ukrainie. Chodzi o zwiększenie wojskowych możliwości transportowych w UE oraz ochronę granic.

gov.pl, consilium.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA