fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatUnia Europejska wyda na administrację 9 razy więcej niż na bezpieczeństwo i...

Unia Europejska wyda na administrację 9 razy więcej niż na bezpieczeństwo i obronność!

Rada UE i Parlament Europejski zawarły porozumienie dotyczące unijnego budżetu na przyszły rok.

Zgodnie z ustaleniami unijnych instytucji całkowite środki na zobowiązania UE wyniosą 186,6 mld euro, czyli o 1,1 proc. więcej niż w roku ubiegłym. O 1 proc. wzrosną płatności – do kwoty 168,6 mld euro.

Zobowiązania to maksymalna wartość wydatków (np. dotacji), które Unia deklaruje w danym roku. Przyrzeczone kwoty niekoniecznie muszą jednak zostać wypłacone w tym samym czasie. Mogą się rozkładać na kilka kolejnych lat budżetowych. Natomiast płatności to kwoty faktycznie wydane w danym roku. Mogą wynikać ze zobowiązań zaciągniętych w poprzednich latach.

Największą częścią płatności są wydatki na spójność, odporność i wartości, które pochłoną ponad 58 mld euro. Zasoby naturalne i środowisko to kwota 57,5 mld euro, a jednolity rynek, innowacje i gospodarka cyfrowa – niespełna 21 mld euro.

Pozostałymi sektorami ujętymi w budżecie są: migracja i zarządzanie granicami (3 mld euro), bezpieczeństwo i obronność (1,2 mld euro), sąsiedztwo i świat (14 mld euro) oraz instrumenty szczególne (2,7 mld euro).

Na utrzymanie europejskiej administracji publicznej (czyli m.in. na armię 60 tysięcy unijnych urzędników) zostanie przekazanych 11,3 mld euro, czyli ponad 6 proc. wszystkich płatności.

Budżet na przyszły rok jest trzecim rocznym w obecnie realizowanych ramach finansowych UE na lata 2021-2027.

Głównym negocjatorem budżetu z ramienia Rady był czeski wiceminister finansów Jiri Georgiev. Jego zdaniem przyszłoroczny budżet pozwoli skupić się na unijnych priorytetach w aktualnej, szczególnie niestabilnej sytuacji geopolitycznej.

Polska minister finansów Magdalena Rzeczkowska uważa za sukces zapewnienie środków na finansowanie kluczowych dla Polski polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej. Podkreśla również znaczenie zwiększenia środków na pomoc humanitarną dla Ukrainy oraz dla uchodźców z tego kraju znajdujących się w innych państwach. Rozszerzone zostały też środki na inne działania związane z wojną na Ukrainie. Chodzi o zwiększenie wojskowych możliwości transportowych w UE oraz ochronę granic.

gov.pl, consilium.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA