fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesUnia Europejska zakazała… brokatu

Unia Europejska zakazała… brokatu

17 października weszły w życie unijne przepisy, które zakazują sprzedaży produktów, do których zostały dodane mikrodrobiny plastiku, czyli np. brokatu.

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej nr 2023/2055 ograniczone zostaje stosowanie mikrocząstek polimerów syntetycznych w ich postaci własnej lub celowo dodawanych do mieszanin. 

Faktycznie oznacza to, że decyzja Brukseli zakazuje handlu w UE mikrodrobinami plastiku, z których jest zrobiony m.in. brokat. W sklepach mogą być jeszcze sprzedawane jego odmiany (z mikrodrobin), ale tylko do wyczerpania zapasów. Kosmetyki, których jednym ze składników jest brokat, mogą być jeszcze w obrocie handlowym do końca przewidzianych dla nich okresów przejściowych (pierwszy dobiegnie końca w 2027 roku). 

Co roku w krajach Unii uwalnia się między 52 a 184 tys. ton granulatów tworzyw sztucznych do środowiska naturalnego, skąd przedostają się do żywności i wody spożywanej później przez ludzi i zwierzęta. Mogą one w ten sposób negatywnie wpływać na nasze zdrowie. 

Komisja Europejska ma nadzieję, że dzięki podjętym działaniom, do 2030 roku w UE zanieczyszczenie mikroplastikami zostanie zredukowane o 30 proc. 

theguardian.com, single-market-economy.ec.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.
< 1 MIN CZYTANIA

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.
< 1 MIN CZYTANIA

LOT w ścisłej czołówce najlepszych linii lotniczych świata!

Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na samym szczycie zestawienia najlepszych firm świadczących usługi przewozów powietrznych z całego świata.
< 1 MIN CZYTANIA