fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaBiznesUnia Europejska zakazała… brokatu

Unia Europejska zakazała… brokatu

17 października weszły w życie unijne przepisy, które zakazują sprzedaży produktów, do których zostały dodane mikrodrobiny plastiku, czyli np. brokatu.

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej nr 2023/2055 ograniczone zostaje stosowanie mikrocząstek polimerów syntetycznych w ich postaci własnej lub celowo dodawanych do mieszanin. 

Faktycznie oznacza to, że decyzja Brukseli zakazuje handlu w UE mikrodrobinami plastiku, z których jest zrobiony m.in. brokat. W sklepach mogą być jeszcze sprzedawane jego odmiany (z mikrodrobin), ale tylko do wyczerpania zapasów. Kosmetyki, których jednym ze składników jest brokat, mogą być jeszcze w obrocie handlowym do końca przewidzianych dla nich okresów przejściowych (pierwszy dobiegnie końca w 2027 roku). 

Co roku w krajach Unii uwalnia się między 52 a 184 tys. ton granulatów tworzyw sztucznych do środowiska naturalnego, skąd przedostają się do żywności i wody spożywanej później przez ludzi i zwierzęta. Mogą one w ten sposób negatywnie wpływać na nasze zdrowie. 

Komisja Europejska ma nadzieję, że dzięki podjętym działaniom, do 2030 roku w UE zanieczyszczenie mikroplastikami zostanie zredukowane o 30 proc. 

theguardian.com, single-market-economy.ec.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA