Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej nr 2023/2055 ograniczone zostaje stosowanie mikrocząstek polimerów syntetycznych w ich postaci własnej lub celowo dodawanych do mieszanin.
Faktycznie oznacza to, że decyzja Brukseli zakazuje handlu w UE mikrodrobinami plastiku, z których jest zrobiony m.in. brokat. W sklepach mogą być jeszcze sprzedawane jego odmiany (z mikrodrobin), ale tylko do wyczerpania zapasów. Kosmetyki, których jednym ze składników jest brokat, mogą być jeszcze w obrocie handlowym do końca przewidzianych dla nich okresów przejściowych (pierwszy dobiegnie końca w 2027 roku).
Co roku w krajach Unii uwalnia się między 52 a 184 tys. ton granulatów tworzyw sztucznych do środowiska naturalnego, skąd przedostają się do żywności i wody spożywanej później przez ludzi i zwierzęta. Mogą one w ten sposób negatywnie wpływać na nasze zdrowie.
Komisja Europejska ma nadzieję, że dzięki podjętym działaniom, do 2030 roku w UE zanieczyszczenie mikroplastikami zostanie zredukowane o 30 proc.