fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatUnia Europejska zamrozi majątek chińskich firm za wspieranie Rosji?

Unia Europejska zamrozi majątek chińskich firm za wspieranie Rosji?

Komisja Europejska zaproponowała nałożenie sankcji na kraje pomagające Rosji w obchodzeniu obowiązujących ograniczeń oraz na przedsiębiorstwa z Państwa Środka, które wspierają agresję Rosji na Ukrainę.

Bruksela przygotowała plan kolejnych ograniczeń mających na celu uderzenie w podmioty i państwa pomagające Federacji Rosyjskiej w działaniach wymierzonych w Ukrainę. Zostały one już przedstawione państwom członkowskim i czekają na ich akceptację.

Kto pomaga omijać sankcje?

Pierwszą z propozycji jest zwalczanie zjawiska obchodzenia już istniejących sankcji. Chodzi tu o proceder, w którym zabronione towary są dostarczane do Rosji głównie z Chin, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz państw Azji Środkowej i Kaukazu. Dane na temat tego zjawiska opublikował Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Widać w nich, że wraz z ograniczeniem eksportu z Unii do Rosji po wprowadzeniu pierwszych sankcji w marcu 2022 roku, niemal natychmiast zaczął rosnąć eksport unijnych towarów z UE do Armenii, Kazachstanu czy Kirgizji, skąd zapewne znaczna ich część trafiła ostatecznie do państwa Władimira Putina.

Jak zareagują Chiny? 

Drugą inicjatywą jest zamrożenie znajdującego się na terytorium Unii Europejskiej majątku chińskich firm, z których usług czy produktów korzysta Rosja w prowadzonych działaniach wojennych. Chodzi tu o takie przedsiębiorstwa jak pochodzące z Chin kontynentalnych 3HC Semiconductors czy King-Pai Technology oraz zarejestrowane w Hongkongu Sinno Electronics, Sigma Technology, Asia Pacific Links, Tordan Industry i Alpha Trading.

Działania te skomentował Wang Wenbin, rzecznik chińskiego MSZ. Wezwał Brukselę do tego aby „nie podążała złą drogą” i zapowiedział, że Państwo Środka jest gotowe do obrony swoich praw i interesów.

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA