fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatUnia Europejska zamrozi majątek chińskich firm za wspieranie Rosji?

Unia Europejska zamrozi majątek chińskich firm za wspieranie Rosji?

Komisja Europejska zaproponowała nałożenie sankcji na kraje pomagające Rosji w obchodzeniu obowiązujących ograniczeń oraz na przedsiębiorstwa z Państwa Środka, które wspierają agresję Rosji na Ukrainę.

Bruksela przygotowała plan kolejnych ograniczeń mających na celu uderzenie w podmioty i państwa pomagające Federacji Rosyjskiej w działaniach wymierzonych w Ukrainę. Zostały one już przedstawione państwom członkowskim i czekają na ich akceptację.

Kto pomaga omijać sankcje?

Pierwszą z propozycji jest zwalczanie zjawiska obchodzenia już istniejących sankcji. Chodzi tu o proceder, w którym zabronione towary są dostarczane do Rosji głównie z Chin, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz państw Azji Środkowej i Kaukazu. Dane na temat tego zjawiska opublikował Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Widać w nich, że wraz z ograniczeniem eksportu z Unii do Rosji po wprowadzeniu pierwszych sankcji w marcu 2022 roku, niemal natychmiast zaczął rosnąć eksport unijnych towarów z UE do Armenii, Kazachstanu czy Kirgizji, skąd zapewne znaczna ich część trafiła ostatecznie do państwa Władimira Putina.

Jak zareagują Chiny? 

Drugą inicjatywą jest zamrożenie znajdującego się na terytorium Unii Europejskiej majątku chińskich firm, z których usług czy produktów korzysta Rosja w prowadzonych działaniach wojennych. Chodzi tu o takie przedsiębiorstwa jak pochodzące z Chin kontynentalnych 3HC Semiconductors czy King-Pai Technology oraz zarejestrowane w Hongkongu Sinno Electronics, Sigma Technology, Asia Pacific Links, Tordan Industry i Alpha Trading.

Działania te skomentował Wang Wenbin, rzecznik chińskiego MSZ. Wezwał Brukselę do tego aby „nie podążała złą drogą” i zapowiedział, że Państwo Środka jest gotowe do obrony swoich praw i interesów.

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA