fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaŚwiatUnia Europejska zamrozi majątek chińskich firm za wspieranie Rosji?

Unia Europejska zamrozi majątek chińskich firm za wspieranie Rosji?

Komisja Europejska zaproponowała nałożenie sankcji na kraje pomagające Rosji w obchodzeniu obowiązujących ograniczeń oraz na przedsiębiorstwa z Państwa Środka, które wspierają agresję Rosji na Ukrainę.

Bruksela przygotowała plan kolejnych ograniczeń mających na celu uderzenie w podmioty i państwa pomagające Federacji Rosyjskiej w działaniach wymierzonych w Ukrainę. Zostały one już przedstawione państwom członkowskim i czekają na ich akceptację.

Kto pomaga omijać sankcje?

Pierwszą z propozycji jest zwalczanie zjawiska obchodzenia już istniejących sankcji. Chodzi tu o proceder, w którym zabronione towary są dostarczane do Rosji głównie z Chin, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz państw Azji Środkowej i Kaukazu. Dane na temat tego zjawiska opublikował Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Widać w nich, że wraz z ograniczeniem eksportu z Unii do Rosji po wprowadzeniu pierwszych sankcji w marcu 2022 roku, niemal natychmiast zaczął rosnąć eksport unijnych towarów z UE do Armenii, Kazachstanu czy Kirgizji, skąd zapewne znaczna ich część trafiła ostatecznie do państwa Władimira Putina.

Jak zareagują Chiny? 

Drugą inicjatywą jest zamrożenie znajdującego się na terytorium Unii Europejskiej majątku chińskich firm, z których usług czy produktów korzysta Rosja w prowadzonych działaniach wojennych. Chodzi tu o takie przedsiębiorstwa jak pochodzące z Chin kontynentalnych 3HC Semiconductors czy King-Pai Technology oraz zarejestrowane w Hongkongu Sinno Electronics, Sigma Technology, Asia Pacific Links, Tordan Industry i Alpha Trading.

Działania te skomentował Wang Wenbin, rzecznik chińskiego MSZ. Wezwał Brukselę do tego aby „nie podążała złą drogą” i zapowiedział, że Państwo Środka jest gotowe do obrony swoich praw i interesów.

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Władywostok będzie chińskim oknem na świat

Rosja i Chiny zawarły porozumienie, na mocy którego Państwo Środka uzyska możliwość wysyłania towarów z portu we Władywostoku.
< 1 MIN CZYTANIA