fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaUnia Europejska zaostrzy kary za niszczenie środowiska

Unia Europejska zaostrzy kary za niszczenie środowiska

Komisja Europejska zamierza zaostrzyć kary dla firm, dopuszczających się przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu.

Bruksela proponuje przepisy, które pozwolą sądom nakładać kary na przedsiębiorstw zanieczyszczające środowisko, których wysokość sięgnie 5 procent ich globalnych przychodów. Jednocześnie osoby odpowiedzialne za naruszenie obowiązujących norm powinny się liczyć z karami więzienia między 6-10 lat. Na największe wyroki powinny być skazywane osoby, doprowadzające do zniszczenia środowiska, którego konsekwencją jest np. czyjaś śmierć lub poważne obrażenia.

Chodzi tu o takie przestępstwa jak nielegalny wyrzucanie śmieci, sprzedaż zakazanych substancji, nielegalna wycinka drzew, niszczenie siedlisk chronionych zwierząt czy nielegalny pobór wody.

Aktualnie obowiązują w tym zakresie przepisy z 2008 roku, które przewidują niższe kary lub w ogóle nie sankcjonują niektórych z tych wykroczeń. Poszczególne państwa Unii już wcześniej wprowadziły dość restrykcyjne kary ale np. Polska będzie musiała zaostrzyć obowiązujące obecnie prawo, aby się dostosować do nowych wytycznych.

news.bloomberglaw.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA