fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaEkologiaUnia Europejska zapłaci za zamykanie rolniczych biznesów

Unia Europejska zapłaci za zamykanie rolniczych biznesów

Komisja Europejska zatwierdziła plan rządu holenderskiego, w ramach którego będzie się wypłacać rekompensaty hodowcom bydła, jeśli tylko zgodzą się na dobrowolne zamknięcie swoich gospodarstw. Przedstawiane to jest jako przeciwdziałanie ocieplaniu się klimatu następującego w efekcie działalności rolniczej człowieka. Na pierwszy ogień pójdą gospodarstwa hodowlane. Kolejne działania obejmą farmy używające nawozów sztucznych.

W ramach nowych programów holenderskiego rządu nazywanych „LBV” oraz „LBV plus” rolnicy będą musieli wyrazić zgodę na ostateczne i nieodwracalne zamknięcie swoich gospodarstw. By otrzymać, a potem utrzymać rekompensaty, obowiązywać ich będzie zakaz rozpoczynania tej samej działalności hodowlanej w innym miejscu w Holandii. Presja jest ogromna, sącząca się także z mediów głównego nurtu.

Za dużo azotu? Ograniczymy!

Rządowe programy „antyazotowe” mają działać co najmniej do lutego 2028 roku. Są adresowane do małych i średnich hodowców zwierząt gospodarskich na tzw. przeciążonych obszarach „Natura 2000” w Holandii. Pod owym „przeciążeniem” rozumiana jest przede wszystkim nadprodukcja przez te gospodarstwa azotu.

Programy mają być tak długo utrzymywane, jak długo poziom azotu będzie przekraczać minimalne poziomy określone dla każdego roku kalendarzowego.

Do wypłat kwalifikować się będą ci, którzy prowadzili produkcję rolną na minimum pięć lat przed wejściem w życie programów dopłat (nie będzie więc można udawać rolników, by otrzymać rekompensatę).

„Antyazotowe” programy będą kosztować 1,47 mld euro rocznie i są częścią rządowych planów ograniczenia tzw. depozycji azotu na obszarach szczególnej ochrony przyrody. W ramach programu „LBV”, o wartości 500 mln euro, rolnicy otrzymają rekompensatę do 100 procent poniesionych zamknięciem gospodarstwa strat – w wyniku likwidacji hodowli bydła mlecznego, trzody chlewnej i drobiu.

Obecnie Holandia (Niderlandy) jest drugim co do wielkości eksporterem produktów rolnych na świecie. Jak można sądzić po podejmowanych właśnie działaniach, będących rzecz jasna bezsensownym marnotrawieniem unijnych pieniędzy, niedługo już zdoła utrzymać pozycję rolnego lidera.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA

Koncerny samochodowe szpiegują swoich klientów!

Producenci samochodów nie tylko nie chronią prywatności klientów, ale gromadzone na ich temat – także intymne – informacje sprzedają firmom marketingowym. Gotowi są nawet, na każde wezwanie, przekazać je władzom czy organom ścigania.
3 MIN CZYTANIA

Nowe programy wsparcia dla firm sektora MŚP

Dostępne są już pieniądze na modernizację mikro, małych i średniej wielkości przedsiębiorstw w kierunku bycia bardziej eko, a także dla dobrze rokujących na rynku start-upów.
3 MIN CZYTANIA