fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatUnia Europejska zmienia kolor na khaki

Unia Europejska zmienia kolor na khaki

Unia Europejska wkracza w fazę militaryzacji, którą Bruksela uważa za niezbędną w obliczu tego, co obecnie dzieje się na globalnej scenie geopolitycznej. Po raz pierwszy w swojej historii Wspólnota planuje organizowanie ćwiczeń wojskowych, których celem jest zwiększenie jej zdolności do zdecydowanego działania w newralgicznych obszarach.

Jak donosi hiszpański dziennik „EL PAIS”, propozycja militaryzacji Unii zawarta jest w poufnym dokumencie,  który w tym tygodniu będzie podstawą dla europejskich ministrów spraw zagranicznych i obrony do rozpoczęcia negocjacji w sprawie orientacji geostrategicznej UE na następną dekadę. Dokument, nazwany Strategicznym Kompasem, opowiada się za bezprecedensowym skokiem w kierunki zbrojenia UE. Stworzenie sił zbrojnych na poziomie europejskim, wspólne ćwiczenia i manewry, to jeden z celów Kompasu, który po przyjęciu przez Radę Europejską w marcu przyszłego roku będzie wyznaczał kierunek unijnej polityki zagranicznej i obronnej.

Manewry mają być podstawą do stworzenia siły interwencyjnej, która od 2025 roku może liczyć nawet 5 tys. żołnierzy. Według „EL PAIS”, już w 2022 r. Bruksela planuje stworzyć mechanizmy obrony przed atakami hybrydowymi i cyberatakami, a także rozszerzyć zasięg działania dyplomacji prewencyjnej. W 2023 r. miałaby również powstać jednostka do systematycznego gromadzenia danych o incydentach związanych z manipulacją informacją lub wirtualną ingerencją ze strony państw trzecich.

Jak wskazuje „EL PAIS”, postępowi współpracy wojskowej w UE sprzyja wycofanie się Stanów Zjednoczonych z roli światowego strażnika interesów Zachodu oraz narastający kryzys migracyjny.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Niemcy w „chińskim szoku” – sprowadziły z Chin więcej samochodów niż wyeksportowały

Po raz pierwszy w historii Niemcy importują z Chin więcej samochodów niż ich eksportują. Od stycznia do sierpnia 2022 r. sprowadziły z Państwa Środka 1,8 mln samochodów, a wyeksportowały 1,7 mln.
5 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Nowy Jork nie daje sobie rady z napływem nielegalnych imigrantów

Nowy Jork dusi się pod napływem 70 tysięcy imigrantów. Władze domagają się większego wsparcia i rozdzielenia na inne miasta opieki nad osobami ubiegającymi się o azyl.
3 MIN CZYTANIA