fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaŚwiatUnia Europejska zmienia kolor na khaki

Unia Europejska zmienia kolor na khaki

Unia Europejska wkracza w fazę militaryzacji, którą Bruksela uważa za niezbędną w obliczu tego, co obecnie dzieje się na globalnej scenie geopolitycznej. Po raz pierwszy w swojej historii Wspólnota planuje organizowanie ćwiczeń wojskowych, których celem jest zwiększenie jej zdolności do zdecydowanego działania w newralgicznych obszarach.

Jak donosi hiszpański dziennik „EL PAIS”, propozycja militaryzacji Unii zawarta jest w poufnym dokumencie,  który w tym tygodniu będzie podstawą dla europejskich ministrów spraw zagranicznych i obrony do rozpoczęcia negocjacji w sprawie orientacji geostrategicznej UE na następną dekadę. Dokument, nazwany Strategicznym Kompasem, opowiada się za bezprecedensowym skokiem w kierunki zbrojenia UE. Stworzenie sił zbrojnych na poziomie europejskim, wspólne ćwiczenia i manewry, to jeden z celów Kompasu, który po przyjęciu przez Radę Europejską w marcu przyszłego roku będzie wyznaczał kierunek unijnej polityki zagranicznej i obronnej.

Manewry mają być podstawą do stworzenia siły interwencyjnej, która od 2025 roku może liczyć nawet 5 tys. żołnierzy. Według „EL PAIS”, już w 2022 r. Bruksela planuje stworzyć mechanizmy obrony przed atakami hybrydowymi i cyberatakami, a także rozszerzyć zasięg działania dyplomacji prewencyjnej. W 2023 r. miałaby również powstać jednostka do systematycznego gromadzenia danych o incydentach związanych z manipulacją informacją lub wirtualną ingerencją ze strony państw trzecich.

Jak wskazuje „EL PAIS”, postępowi współpracy wojskowej w UE sprzyja wycofanie się Stanów Zjednoczonych z roli światowego strażnika interesów Zachodu oraz narastający kryzys migracyjny.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA