fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaŚwiatUnia marnuje dotacje na Ukrainie

Unia marnuje dotacje na Ukrainie

Nowy projekt finansowany przez Unię Europejską został uruchomiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa na zachodniej Ukrainie, ale fundusze nie są kierowane do najbardziej dotkniętych wojną.

Według raportu FAO jedenaście miesięcy wojny na Ukrainie doprowadziło do zakłóceń w gospodarce oraz do zniszczenia upraw i infrastruktury, zmuszając aż 25 proc. ukraińskiej ludności wiejskiej zajmującej się rolnictwem do zaprzestania lub ograniczenia swojej działalności.

Unijny projekt rozpocznie się w marcu 2023 r. i ma na celu sfinansowanie odbudowy i rozwoju rolniczych powiązań w zachodnich obwodach lwowskim, iwano-frankowskim, zakarpackim i części obwodu czerniowieckiego kwotą 14,6 mln EUR. Jednak niektóre zainteresowane strony zwracają uwagę, że fundusze nie są kierowane do najbardziej potrzebujących.

– Widzę, że ten projekt pomaga rolnikom na zachodzie, ale nie sądzę, żeby to oni ucierpieli najbardziej — powiedziała serwisowi EURACTIV Natalia Gordijczuk, szefowa organizacji non-profit Ukraińska Dolina Żywności i właścicielka firmy zajmującej się dystrybucją żywności.

Dzieje się tak dlatego, że pagórkowaty krajobraz zachodniej Ukrainy oznacza, że „nie ma tych rozległych pól uprawnych, ale więcej tego, co nazywamy biznesem niszowym”, takim jak turystyka lub hodowla zwierząt, takich jak owce i kozy na ser i mleko, a także wina i miód. Zdaniem Gordijczuk regiony, które nie są objęte finansowaniem, mają większe gospodarstwa, gdzie uprawiane są takie rośliny, jak pszenica, kukurydza i słonecznik. I to te regiony „zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe”, co oznacza, że unijne dotacje nie będą przełomem, bo po prostu trafią nie tam, gdzie potrzeba.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA