Komisja Europejska uruchomiła mechanizm warunkowości wobec Węgier. Może on zakończyć się wstrzymaniem wypłat unijnych środków dla tego kraju.

O wszczęciu działań w tej kwestii poinformowała wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova. Jej zdaniem zostały zidentyfikowane problemy z praworządnością, które wpływają na odpowiednie wydawanie unijnych środków. Budapeszt został zobowiązany do odpowiedzi na obawy Brukseli i zaproponowania środków zaradczych.

Chodzi o systemowe błędy w procesie zamówień publicznych. W organizowanych przetargach miało dochodzić do konfliktu interesów i ryzyka korupcji. Oskarżenia administracji Wiktora Orbana o rozdysponowanie unijnych środków między swoich politycznych sprzymierzeńców są potęgowane przez zarzuty wobec organów ścigania o niewystarczające zaangażowanie w wyjaśnienie nieprawidłowości.

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) stwierdził, że w latach 2015-2019 doszło do nieprawidłowości przy 4 procentach wydanych w tym czasie na Węgrzech unijnych środków. Podczas gdy średnia dla całej UE wynosi 0,36 procenta.

Budapeszt ma teraz dwa miesiące na odniesienie się do zarzutów Brukseli.

PAP, Reuters

Poprzedni artykułUSA będą sponsorem ukraińskiego wojska?
Następny artykułRząd chce ratować inwestycje budowlane