fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseUnia odbierze fundusze Węgrom?

Unia odbierze fundusze Węgrom?

Komisja Europejska uruchomiła mechanizm warunkowości wobec Węgier. Może on zakończyć się wstrzymaniem wypłat unijnych środków dla tego kraju.

O wszczęciu działań w tej kwestii poinformowała wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova. Jej zdaniem zostały zidentyfikowane problemy z praworządnością, które wpływają na odpowiednie wydawanie unijnych środków. Budapeszt został zobowiązany do odpowiedzi na obawy Brukseli i zaproponowania środków zaradczych.

Chodzi o systemowe błędy w procesie zamówień publicznych. W organizowanych przetargach miało dochodzić do konfliktu interesów i ryzyka korupcji. Oskarżenia administracji Wiktora Orbana o rozdysponowanie unijnych środków między swoich politycznych sprzymierzeńców są potęgowane przez zarzuty wobec organów ścigania o niewystarczające zaangażowanie w wyjaśnienie nieprawidłowości.

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) stwierdził, że w latach 2015-2019 doszło do nieprawidłowości przy 4 procentach wydanych w tym czasie na Węgrzech unijnych środków. Podczas gdy średnia dla całej UE wynosi 0,36 procenta.

Budapeszt ma teraz dwa miesiące na odniesienie się do zarzutów Brukseli.

PAP, Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA