fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaBiznesUnia ograniczy swoje oczekiwania wobec przedsiębiorców sektora MŚP

Unia ograniczy swoje oczekiwania wobec przedsiębiorców sektora MŚP

W ramach tzw. Pakietu Regulacji Obciążeń (Burden Reduction Package) Komisja Europejska skłania się do złagodzenia wymogów sprawozdawczych firm sektora MSP o jedną czwartą. Liberalizacja stanowiska KE dotyczy sprawozdawczości finansowej oraz sprawozdawczości ESG.

Jak już kilkakrotnie pisaliśmy, unijna dyrektywa dotycząca zrównoważonego rozwoju (CSRD) nałożyła na przedsiębiorstwa nowy obowiązek informacyjny umieszczania w sprawozdaniach ze swojej działalności informacji z zakresu ESG (czyli środowiskowych, społecznych oraz dotyczących ładu korporacyjnego). Obowiązek ten ma objąć najpierw największe przedsiębiorstwa. W późniejszym terminie – coraz mniejsze.

Pierwotnie – zgodnie z dyrektywą – raporty od firm sektora MŚP miały być przesyłane od roku 2025 za rok obrotowy rozpoczynający się 1 stycznia 2024 lub po tej dacie, ale w tym samym roku. Teraz ma się to zmienić.

Dla MŚP dopiero od połowy 2026

Proponowana późniejsza data wejścia w życie nowych obowiązków informacyjnych dla firm sektora MŚP została odsunięta na 30 czerwca 2026 roku. Ma to sprawić, że przedsiębiorcy dostaną dodatkowy czas na dostosowanie się do nowych wymogów. Wygląda na to, że eurokraci w końcu się zorientowali, że dociskanie mikro, małych i średniej wielkości przedsiębiorców biurokratycznymi (ponoć niezbędnymi) obowiązkami informacyjnymi stoi jednak w sprzeczności z przewodnią, unijną ideą równomiernego rozwoju gospodarczego. Opartego także o postulowane tak często, proporcjonalne obciążenia korporacji oraz mniejszych firm – nie tylko powinnościami podatkowymi i parapodatkami, ale także skomplikowaną, pracochłonną i kosztowną sprawozdawczością.

Nowe standardy raportowania, nawet w swojej podstawowej wersji, stanowią nie lada wyzwanie dla przedsiębiorców objętych raportowaniem. Jeśli w obliczu słabnięcia gospodarek Eurolandu uznaje się, że w ogóle mają one jeszcze sens, przedsiębiorcom potrzeba znacznie więcej czasu na oswojenie się z nowymi wymogami.

Większy będzie mniejszym

Przesunięcie w czasie nowych obowiązków informacyjnych wynikających z dyrektywy CSRD to jeszcze nie wszystkie dobre dla przedsiębiorców informacje. Unia skłania się także do podniesienia progów finansowych określających, jaką firmę należy uznać za mikro, małą, średnią, a jaką – za duże przedsiębiorstwo. Powszechnie panująca w krajach unijnych inflacja doprowadziła bowiem do nominalnego wzrostu sum bilansowych firm oraz do wzrostu przychodów netto ze sprzedaży. Sprawiło to, że wiele przedsiębiorstw przestało być (w postrzeganiu UE) małymi czy średniej wielkości, a stało się już dużymi. Wpływ na to miała także zmiana wartości pieniądza w czasie.

Komisja Europejska raczyła chyba zauważyć to zjawisko, mające oczywiste znaczenie w związku z nowymi obowiązkami informacyjnymi. W efekcie część przedsiębiorstw wróci do niższej kategorii i nie będzie zobowiązana do raportowania w ogóle lub będzie to musiała robić w późniejszym terminie.

– Z punktu widzenia przedsiębiorstw to dobra wiadomość, oznacza bowiem, że raportowanie zagadnień zrównoważonego rozwoju obejmie mniejszą grupę firm niż dotychczas zakładano, a tym samym będzie mniej powszechne – komentuje Borys D. Sawicki z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, członek Komitetu ds. ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

Nowe, niekiedy także powielające się wymogi sprawozdawcze, uderzą zwłaszcza w przedsiębiorców sektora MŚP i mikroprzedsiębiorstwa. Ich kumulacja prowadzić będzie do dalszego zbiurokratyzowania unijnej gospodarki. A w efekcie do osłabienia i tak słabego już w krajach unijnych wzrostu gospodarczego oraz pozycji konkurencyjnej gospodarki całego Eurolandu. Świadomość tych uwarunkowań zdaje się zaczynać docierać do eurokratów.

 

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA