fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaUnia planuje interwencje na rynku energetycznym

Unia planuje interwencje na rynku energetycznym

Komisja Europejska zamierza przedstawić plan ograniczenia cen gazu w całej UE. 14 września, w swoim orędziu o stanie Unii, przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen ma szczegółowo opisać przewidziane w realizacji tego planu środki.

Niemcy ogłosiły w tym tygodniu zamiar interwencji na rynku energii elektrycznej i promowania strukturalnej reformy europejskiego systemu energetycznego, który stał się przestarzały w wyniku wojny na Ukrainie. Europejczycy z niecierpliwością oczekują na unijne propozycje, zwłaszcza że zima nadchodzi wielkimi krokami.

Bruksela zawsze niechętnie podchodziła do jakichkolwiek interwencji na rynku energii elektrycznej. Szczególnie wrogie zmianom były Niemcy Olafa Scholza, które – o dziwo – nagle zmieniły zdanie i stały się otwarte na oddzielenie ceny gazu od ceny energii elektrycznej, czyli zastosowania w całej Unii tzw. „iberyjskiego wyjątku”, który w krajach południa funkcjonuje już od dwóch miesięcy.

Unia uruchomiła całą swoją machinę, aby znaleźć rozwiązania umożliwiające zastosowanie pułapu cen gazu w Europie. Zdaniem Mechthild Wörsdörfer (zastępca dyrektora generalnego departamentu energii KE), jedną z możliwości jest wprowadzenie limitów cen prądu i gazu, czy też opodatkowanie zysków spółek energetycznych.

W ramach polityki energetycznej rządy krajowe mają wiele uprawnień. Z tego powodu, przed podjęciem jakiegokolwiek decyzji, przedstawiciele Komisji Europejskiej chcą poznać stanowisko całej dwudziestki siódemki. Pierwsza okazja do rozmów na temat interwencji w unijny rynek energetyczny nadarzy się podczas Nadzwyczajnej Rady Ministrów UE ds. energii, która odbędzie się 9 września. Spotkanie ma stanowić preludium do wystąpienia Ursuli von der Leyen w Strasburgu pięć dni później, w którym przedstawi ona szereg działań na rzecz cen energii, pomocy konsumentom czy zabezpieczenia łańcucha dostaw.

Zdaniem ekspertów europejskie plany na walkę z kryzysem energetycznym będą dotyczyć działań w perspektywie krótkoterminowej. W tym tygodniu europejskie magazyny osiągnęły (na dwa miesiące przed planowanym terminem) cel 80 proc. rezerw. W perspektywie długoterminowej ambicją jest całkowite odejście od rosyjskich węglowodorów poprzez dywersyfikację popytu, zaangażowanie w energię odnawialną i dostosowanie europejskiego rynku energii elektrycznej do kontekstu globalnego. Oczekuje się, że w przyszłym tygodniu Komisja przedstawi propozycję reformy.

Działania Unii odbywają się w atmosferze rosnącej presji ze strony prezydenta Rosji Władimira Putina. W tym tygodniu Niemcy oraz francuska Engie doświadczyły przerw w dostawach rosyjskiego gazu. Równolegle, podczas gdy Wspólnota stara się uwolnić od uzależnienia energetycznego od Kremla, tradycyjnie krnąbrne Węgry obierają przeciwną drogę. Rząd Viktora Orbána podpisał właśnie nowe kontrakty z Gazpromem, aby zapewnić Węgrom dostawy energii w nadchodzących miesiącach.

Problem energetyczny był widoczny już przed wybuchem wojny na Ukrainie. Latem zeszłego roku, w okresie tak zwanego „odpoczynku od covida” Europa zaczęła odczuwać konsekwencje zwiększonego popytu na surowce w obliczu coraz bardziej ograniczonych, a przez to droższych zasobów. Jednak inwazja Rosji na swojego sąsiada była katalizatorem burzy w Europie. Zdaniem premiera Belgii Alexandra De Croo „przez następne dziesięć lat” energetyczne przygotowanie do zimy będzie stanowić problem dla Europy. Chociaż Europa jest przygotowana na najbliższą zimę, to problem może pojawić się już wiosną. Do marca Unia zamierza wypełnić 40 proc. rezerw gazowych. Ambitny cel – biorąc pod uwagę, że miesiąc po rozpoczęciu wojny były one na poziomie 25 proc. W sytuacji większej niestabilności środki oszczędności energii, które obecnie państwa członkowskie stosują dobrowolnie, będą obowiązkowe.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA