fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseUnia pożyczy Ukrainie 1,2 miliarda euro

Unia pożyczy Ukrainie 1,2 miliarda euro

Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o przyznaniu Ukrainie nadzwyczajnej pomocy w formie dodatkowych kredytów mających służyć zapewnieniu stabilności państwa.

Pomoc dla Kijowa jest traktowana obecnie w Brukseli jako kwestia pilna i priorytetowa, w obliczu trwających napięć i działań ze strony Rosji. Ich efektem jest pogorszenie sytuacji gospodarczej i finansowej Ukrainy, która przejawia się m.in. odpływem zagranicznego kapitału i inwestycji.

Unijne środki zostaną przekazane w dwóch transzach i mają trafić na Ukrainę w najbliższym roku. Będą powiązane z pomocą przekazywaną temu państwu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

W latach 2014-2021 Unia Europejska pożyczyła już Ukrainie 5 mld euro, które zostało przeznaczone na walkę z korupcją, budowę praworządności i budowanie środowiska przyjaznego biznesowi.

www.consilium.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA