fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaŚwiatUnia przechodzi w tryb gospodarki wojennej

Unia przechodzi w tryb gospodarki wojennej

Kraje Unii Europejskiej zdecydowały o kolejnym wsparciu militarnym dla Ukrainy.

Ambasadorowie państw zrzeszonych w Unii Europejskiej podjęli decyzję o przekazaniu miliarda euro na pomoc Ukrainie. Dotacja ta trafi do państw członkowskich, które przekażą amunicję artyleryjską Ukraińskim Siłom Zbrojnym. Chodzi tu o pociski, które już zostały wysłane (po 9 lutego) lub trafią na Ukrainę do 31 maja.

Oznacza to, że wraz z poprzednimi pakietami wsparcia UE przeznaczy łącznie na pomoc wojskową dla Ukrainy 4,6 mld euro.

Nasz przemysł musi teraz przejść na tryb gospodarki wojennej

– podsumował tę decyzję Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego. Jego zdaniem militarna baza produkcyjna UE powinna zostać rozbudowana, ponieważ obecnie nie jest w stanie zaspokoić potrzeb Ukrainy i państw członkowskich na niezbędną broń i amunicję.

Kraby będą miały czym strzelać

Teraz – aby powyższe ustalenia weszły w życie – muszą jeszcze zostać zaakceptowane przez Komisję i Parlament Europejski.

Na mocy tych decyzji państwa UE będą mogły przekazać Ukrainie amunicję kaliber 155 minimetrów używaną m.in. w będących na wyposażeniu ukraińskiego wojska autohaubicach Krab.

Reuter, ec.europa.eu
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Władywostok będzie chińskim oknem na świat

Rosja i Chiny zawarły porozumienie, na mocy którego Państwo Środka uzyska możliwość wysyłania towarów z portu we Władywostoku.
< 1 MIN CZYTANIA