fbpx
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatUnia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się od Komisji Europejskiej wyjaśnień w sprawie umowy zawartej przez Brukselę z Tunezją. Komisja ma przedstawić informacje, w jaki sposób zamierza weryfikować wpływ porozumienia na przestrzeganie praw człowieka w tym państwie.

Okrutny dyktator dostanie wsparcie z Brukseli

Prezydent Tunezji Kais Saied musi się mierzyć z szeregiem oskarżeń pod swoim adresem. Dotyczą one m.in. dławienia wolności słowa w kraju, likwidacji demokratycznych instytucji czy stosowania mowy nienawiści i przemocy wobec migrantów przybywających do jego państwa. Niektórzy deputowani do Parlamentu Europejskiego nazywają go wprost „okrutnym dyktatorem”.

Mimo tych zarzutów Bruksela dążyła do porozumienia z rządem w Tunisie. Głównym jego celem jest ograniczenie napływu migrantów z tego kraju do Unii Europejskiej.

Ile pieniędzy i na co dostanie Tunezja

Aby zrealizować to zdanie, UE przekaże Tunezji 150 milionów euro, które wzmocnią budżet tego kraju. Pieniądze mają pomóc gospodarce afrykańskiego państwa zdruzgotanej przez pandemię COVID-19, wysoką inflację i bezrobocie. Kolejne 307 milionów euro zostanie przeznaczone na stworzenie linii ELMED, która połączy Tunezję z Włochami i pozwoli na handel i wymianę energii. Następne 150 milionów z unijnej kasy trafi na realizację przedsięwzięcia Medusa, w ramach którego podwodny kabel światłowodowy ma połączyć 11 śródziemnomorskich państw.

Na powyższe kwoty złożą się zarówno bezzwrotne dotacje jak i pożyczki udzielone na preferencyjnych warunkach.

euronews.com, ohchr.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA