fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaŚwiatUnia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się od Komisji Europejskiej wyjaśnień w sprawie umowy zawartej przez Brukselę z Tunezją. Komisja ma przedstawić informacje, w jaki sposób zamierza weryfikować wpływ porozumienia na przestrzeganie praw człowieka w tym państwie.

Okrutny dyktator dostanie wsparcie z Brukseli

Prezydent Tunezji Kais Saied musi się mierzyć z szeregiem oskarżeń pod swoim adresem. Dotyczą one m.in. dławienia wolności słowa w kraju, likwidacji demokratycznych instytucji czy stosowania mowy nienawiści i przemocy wobec migrantów przybywających do jego państwa. Niektórzy deputowani do Parlamentu Europejskiego nazywają go wprost „okrutnym dyktatorem”.

Mimo tych zarzutów Bruksela dążyła do porozumienia z rządem w Tunisie. Głównym jego celem jest ograniczenie napływu migrantów z tego kraju do Unii Europejskiej.

Ile pieniędzy i na co dostanie Tunezja

Aby zrealizować to zdanie, UE przekaże Tunezji 150 milionów euro, które wzmocnią budżet tego kraju. Pieniądze mają pomóc gospodarce afrykańskiego państwa zdruzgotanej przez pandemię COVID-19, wysoką inflację i bezrobocie. Kolejne 307 milionów euro zostanie przeznaczone na stworzenie linii ELMED, która połączy Tunezję z Włochami i pozwoli na handel i wymianę energii. Następne 150 milionów z unijnej kasy trafi na realizację przedsięwzięcia Medusa, w ramach którego podwodny kabel światłowodowy ma połączyć 11 śródziemnomorskich państw.

Na powyższe kwoty złożą się zarówno bezzwrotne dotacje jak i pożyczki udzielone na preferencyjnych warunkach.

euronews.com, ohchr.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Epokowy strajk w USA? Pracownicy mają dość

Amerykańskich gigantów motoryzacyjnych czeka epokowy strajk, którzy eksperci porównują do historycznego strajku z roku 1936. Konflikt, który będzie miał daleko idące reperkusje pracownicze, przemysłowe i polityczne nabiera rozpędu.
5 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA