fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaPodatkiKomisja Europejska chce usprawnić pobieranie podatku VAT

Komisja Europejska chce usprawnić pobieranie podatku VAT

Komisja Europejska zaproponowała szereg działań, których celem jest redukcja luki w pobieraniu podatku VAT.

Tylko w 2020 roku państwa Unii Europejskiej straciły 93 mld euro w efekcie istnienia luki w systemach poboru podatku VAT. Przeprowadzone przez unijnych ekspertów szacunki mówią, że jedna czwarta z tej kwoty wynika z oszustw związanych z handlem wewnątrzunijnym.

Komisja Europejska chce zminimalizować te straty w trudnym dla europejskich krajów czasie wzrostu cen surowców i innych gospodarczych oraz społecznych konsekwencji wybuchu konfliktu na Ukrainie.

Bruksela zamierza wdrożyć rozwiązania, które zwiększą dochody budżetów państw członkowskich o łącznie 18 mld euro i jednocześnie przyniosą korzyści działającym w UE przedsiębiorstwom.

Cele te mają zostać zrealizowane za pomocą następujących działań:
– wprowadzenie cyfrowego systemu raportowania w czasie rzeczywistym elektronicznych faktur dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii. Ma to wyeliminować oszustwa na 11 mld euro i jednocześnie ograniczyć obecnie ponoszone przez przedsiębiorstwa koszty administracyjne o 4,1 mld euro w czasie dekady;
– aktualizacja przepisów dotyczących podatku VAT dla platform transportu pasażerskiego i krótkoterminowego zakwaterowania. Ma to zobowiązać takie firmy jak AirBnB czy Uber do pobierania i rozliczania VAT;
– wprowadzenie jednolitych zasad rejestracji VAT w całej UE, co ma pomoc zwłaszcza firmom prowadzącym sprzedaż w internecie. Unijni urzędnicy szacują, że dzięki uproszczeniu tego procesu przedsiębiorstwa mogą zaoszczędzić ok. 8,7 mld euro przez następne 10 lat.

Teraz te propozycje muszą uzyskać jeszcze akceptacje Rady Unii Europejskiej.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA