fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaPodatkiKomisja Europejska chce usprawnić pobieranie podatku VAT

Komisja Europejska chce usprawnić pobieranie podatku VAT

Komisja Europejska zaproponowała szereg działań, których celem jest redukcja luki w pobieraniu podatku VAT.

Tylko w 2020 roku państwa Unii Europejskiej straciły 93 mld euro w efekcie istnienia luki w systemach poboru podatku VAT. Przeprowadzone przez unijnych ekspertów szacunki mówią, że jedna czwarta z tej kwoty wynika z oszustw związanych z handlem wewnątrzunijnym.

Komisja Europejska chce zminimalizować te straty w trudnym dla europejskich krajów czasie wzrostu cen surowców i innych gospodarczych oraz społecznych konsekwencji wybuchu konfliktu na Ukrainie.

Bruksela zamierza wdrożyć rozwiązania, które zwiększą dochody budżetów państw członkowskich o łącznie 18 mld euro i jednocześnie przyniosą korzyści działającym w UE przedsiębiorstwom.

Cele te mają zostać zrealizowane za pomocą następujących działań:
– wprowadzenie cyfrowego systemu raportowania w czasie rzeczywistym elektronicznych faktur dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii. Ma to wyeliminować oszustwa na 11 mld euro i jednocześnie ograniczyć obecnie ponoszone przez przedsiębiorstwa koszty administracyjne o 4,1 mld euro w czasie dekady;
– aktualizacja przepisów dotyczących podatku VAT dla platform transportu pasażerskiego i krótkoterminowego zakwaterowania. Ma to zobowiązać takie firmy jak AirBnB czy Uber do pobierania i rozliczania VAT;
– wprowadzenie jednolitych zasad rejestracji VAT w całej UE, co ma pomoc zwłaszcza firmom prowadzącym sprzedaż w internecie. Unijni urzędnicy szacują, że dzięki uproszczeniu tego procesu przedsiębiorstwa mogą zaoszczędzić ok. 8,7 mld euro przez następne 10 lat.

Teraz te propozycje muszą uzyskać jeszcze akceptacje Rady Unii Europejskiej.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA