Komisja Europejska zaproponowała szereg działań, których celem jest redukcja luki w pobieraniu podatku VAT.

Tylko w 2020 roku państwa Unii Europejskiej straciły 93 mld euro w efekcie istnienia luki w systemach poboru podatku VAT. Przeprowadzone przez unijnych ekspertów szacunki mówią, że jedna czwarta z tej kwoty wynika z oszustw związanych z handlem wewnątrzunijnym.

Komisja Europejska chce zminimalizować te straty w trudnym dla europejskich krajów czasie wzrostu cen surowców i innych gospodarczych oraz społecznych konsekwencji wybuchu konfliktu na Ukrainie.

Bruksela zamierza wdrożyć rozwiązania, które zwiększą dochody budżetów państw członkowskich o łącznie 18 mld euro i jednocześnie przyniosą korzyści działającym w UE przedsiębiorstwom.

Cele te mają zostać zrealizowane za pomocą następujących działań:
– wprowadzenie cyfrowego systemu raportowania w czasie rzeczywistym elektronicznych faktur dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii. Ma to wyeliminować oszustwa na 11 mld euro i jednocześnie ograniczyć obecnie ponoszone przez przedsiębiorstwa koszty administracyjne o 4,1 mld euro w czasie dekady;
– aktualizacja przepisów dotyczących podatku VAT dla platform transportu pasażerskiego i krótkoterminowego zakwaterowania. Ma to zobowiązać takie firmy jak AirBnB czy Uber do pobierania i rozliczania VAT;
– wprowadzenie jednolitych zasad rejestracji VAT w całej UE, co ma pomoc zwłaszcza firmom prowadzącym sprzedaż w internecie. Unijni urzędnicy szacują, że dzięki uproszczeniu tego procesu przedsiębiorstwa mogą zaoszczędzić ok. 8,7 mld euro przez następne 10 lat.

Teraz te propozycje muszą uzyskać jeszcze akceptacje Rady Unii Europejskiej.

Poprzedni artykułPozycja kobiet w MŚP jest coraz lepsza
Następny artykułKPO to nie tylko sądy