fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatUnia ustępuje Orbanowi w sprawie funduszy

Unia ustępuje Orbanowi w sprawie funduszy

Komisja Europejska odblokowała 10,2 mld euro w zamrożonych funduszach spójności UE przeznaczonych dla Węgier. Stało się to na dzień przed tym, jak europejscy przywódcy mają omówić nową pomoc dla Ukrainy i otwarcie negocjacji akcesyjnych dla Kijowa, którym sprzeciwia się premier Viktor Orbán.

„Po dokładnej ocenie i kilku rozmowach z węgierskim rządem Komisja uważa, że Węgry podjęły środki, do których się zobowiązały” umożliwiając w ten sposób uwolnienie funduszy – podała Komisja Europejska w komunikacie prasowym. „Oznacza to, że część funduszy polityki spójności nie będzie już blokowana, a zatem Węgry mogą zacząć ubiegać się o przekazanie około 10,2 mld euro”.

Decyzja Komisji pojawia się tuż przed ważnym szczytem europejskim w Brukseli w tym tygodniu, na którym przywódcy będą dyskutować o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. Węgierski przywódca, który grozi zablokowaniem dalszej pomocy Unii dla Ukrainy, jest znany ze swojej sympatii do Moskwy i prezydenta Władimira Putina.

UE: czas decyzji to przypadek

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości Věra Jourová, zapytana o moment podjęcia przez Komisję decyzji o przyznaniu Węgrom dostępu do funduszy tuż przed szczytem europejskim stwierdziła, że było to spowodowane „terminami proceduralnymi, których musimy przestrzegać”.

Rząd Orbána jest uwikłany w długotrwały spór z Brukselą, która zamroziła miliardy funduszy unijnych przeznaczonych dla Węgier, w związku z obawami dotyczącymi praw człowieka i praworządności w tym kraju. Komisja Europejska określiła warunki, które Budapeszt musi spełnić, aby uzyskać dostęp do pieniędzy. Obejmowały one wdrożenie szeregu środków mających na celu wzmocnienie niezależności sądownictwa.

Od tego czasu węgierskie władze wprowadziły pewne zmiany prawne w celu wzmocnienia roli i uprawnień Krajowej Rady Sądownictwa — organu nadzorującego administrację węgierskich sądów — oraz niezależności Sądu Najwyższego. Zmiany te wystarczyły do uwolnienia części, ale nie całości zamrożonych funduszy, ponieważ Węgry nadal muszą wdrożyć kolejny zestaw reform związanych z ochroną praw człowieka i wolności akademickich.

Posunięcie Komisji prawdopodobnie wywoła ostrą reakcję ze strony Parlamentu Europejskiego, który od dawna krytykuje przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen za zbyt miękkie podejście do kwestii praworządności.

Politico, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA