fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaTransportUnia wprowadza obowiązek instalacji „czarnych skrzynek” w samochodach

Unia wprowadza obowiązek instalacji „czarnych skrzynek” w samochodach

Od 6 lipca wszystkie nowe samochody sprzedawane w Unii Europejskiej mają mieć zainstalowane systemy śledzące parametry techniczne pojazdu.

Urządzenia są wzorowane na „czarnych skrzynkach” obecnych na pokładach samolotów.

Mają rejestrować takie parametry, jak szybkość pojazdu, drogę hamowania, kąt skrętu kierownicy, nachylenie oraz działanie pozostałych systemów bezpieczeństwa – w tym głównie pasów. Dostęp do tych danych będą miały organy ścigania, ale nie firmy ubezpieczeniowe.

Producenci pojazdów będą dostawali informacje o wypadkach ich samochodów, ale prawdopodobnie w wersji anonimowej, bez informacji o właścicielu modelu, którego dotyczyło zdarzenie.

Jednocześnie wprowadzony zostanie też obowiązek montażu inteligentnego systemu wspomagania prędkości (ISA). Będzie on ostrzegał kierowców jeżeli przekroczą dozwoloną prędkość, ale nie będzie im blokował takiej możliwości.

Szacuje się, że wprowadzenie ISA ograniczy liczbę osób rannych w wypadkach samochodowych o 100 tysięcy rocznie oraz liczbę zgonów o 25 tysięcy.

oilprice.com, reclaimthenet.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Nadchodzi likwidacja samochodów spalinowych!

Podczas sejmowej konferencji prasowej poseł na Sejm Bartłomiej Pejo, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. obrony kierowców oraz poseł Krzysztof Mulawa z Konfederacji wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec planowanej faktycznej likwidacji samochodów spalinowych w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA