fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatUnia wydała miliony euro na gazociąg dla Serbii

Unia wydała miliony euro na gazociąg dla Serbii

Chociaż Serbia nie należy do Unii Europejskiej, to otrzymała z Brukseli potężny zastrzyk gotówki, dzięki któremu sfinansowano budowę nowego gazociągu.

Zakończono prace nad budową interkonektora, który pozwoli Serbii na wpięcie swojej sieci gazociągów do bułgarskiego systemu infrastruktury gazowej.  

Mająca niewiele ponad 100 kilometrów rura połączy miejscowość Novi Iskar w Bułgarii z serbskim miastem Nis. Dzięki niej Serbia uzyska możliwość sprowadzania gazu pochodzącego z Azerbejdżanu oraz terminalu LNG w greckim porcie w mieście Aleksandropolis. 

Dzięki nowemu interkonektorowi Serbia będzie mogła sprowadzać rocznie 1,8 mld metrów sześciennych gazu, czyli równowartość 60 proc. rocznego zapotrzebowania państwa na ten surowiec. Belgrad już rozpoczął działania mające na celu zapewnienie dostaw. Miesiąc temu podpisano umowę zapewniającą 400 milionów metrów sześciennych gazu rocznie z Azerbejdżanu, którego dostawy zostaną rozpoczęte za kilka miesięcy. 

Cała inwestycja została zrealizowana przy znacznym wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Prawie 50 milionów euro pochodziło z dotacji przekazanej przez Komisję Europejską, a kolejne 25 milionów z kredytu udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny. Sam rząd Serbii wyłożył na ten projekt 22,5 milionów euro. 

Powstanie nowego gazociągu ma pomóc Serbii uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji, które obecnie stanowią największe źródło tego surowca.

Reuter, wbif.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA